Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de müzik eğitiminin gelişimi
Development of music education at the Republican Era in Turkey
- Tez No: 381512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCÜ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, Cumhuriyet döneminden günümüze kadar uzanan müzik eğitiminin aşamalarını ve bununla birlikte karşılaştığı sorunlarını, etkileşimlerini ve gelişimlerini açıklamaktır.Cumhuriyet dönemini inceleyen bu çalışmada Atatürk'ün düşüncelerinin müzik eğitimi ve müzik bilimi üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Sonraki dönemlerde oluşan politik ve kültürel yapının müzik eğitimine etkilerine odaklanılmıştır. Ayrıca Cumhuriyet döneminde açılan müzik kurumlarının müzik eğitimine katkıları, müzik eğitimi ile ilgili şura kararları ve müzik öğretmeni yetiştiren kurumların programları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to explain the progress, interaction, problems and the stages of music education from the Republican Era till so far.The education of the art of music before the Republican Era is briefly mentioned. This work, is mainly about and based on the Republican era, analyzes and searches the effects of Ataturk's beliefs and thoughts, and focuses on the consequences and effects of cultural and political structure, which consisting in the next periods, on the music education. Also contributions of institutions that related with music education, decisions and legislations about music education and programs of music teacher (maestro) training institutions are analyzed.