Öğrencilerin bazı özelliklerine ve problem alanlarına göre rehber öğretmen tercihlerinin incelenmesi
Analysis of guidance counselor preferences according to some features of students and problem fields
- Tez No: 381511
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin bazı özellikleri ve problem alanlarına göre rehber öğretmen tercihlerini incelemektir. Araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırma grubunu Türkiye'nin düzey 2 bölgelerindeki illerde (İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Ankara ve Kırıkkale) bulunan 6 lise oluşturmaktadır. Liseler il merkezlerinden seçilmiştir. 588 öğrenci ile grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Her grupta 10-15 öğrenci olması sağlanmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Problem Alanlarına Göre Rehber Öğretmen Tercih Formu”kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilerin rehber öğretmen tercihleri cinsiyetlerine, sınıf seviyelerine, akademik başarılarına, devam ettikleri okulların bulunduğu illere ve aile gelir düzeylerine göre analiz edilmiştir. Ayrıca rehber öğretmen cinsiyeti, yaşı, giyim tarzı, iletişim tarzı ve kişilik özelliği tercihleri 5 problem alanına (Sağlık/Beden, Kişilik, Okul/Ders, Ev/Aile ve Arkadaş İlişkileri) göre incelenmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler; içerik analizi ve ki-kare ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; ele alınan problem alanlarında öğrencilerin demografik özelliklerine göre rehber öğretmen tercihlerinin anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to analyze preferences of guidance counselor (teacher) according to some features of students and problem fields. The research is descriptive survey model. The research group consists of six high schools which are in level two cities of Turkey (İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Ankara and Kırıkkale). The high schools were selected from the city centers. Group interviews were conducted with totally 588 students. There were about 10-15 students in each group. Research data was collected by "The Form of Counselor Guidance Preference according To Problem Fields'', which was developed by the researcher. The students' preferences of guidance teacher were analyzed according to the gender, grades, academic success, the cities where students attend their schools and family income levels. The sex of the guidance teacher, his/her age, his/her clothing style, communication style and personal characteristics were also analyzed according to 5 problem fields. (Health/ Body, Personality, School/Lesson, Home/Family and Friend Relations)The data collected throughout the research was analyzed through content analysis and ki-square. As a result of the analysis, the guidance teacher preferences of students have changed significantly in problem fields because of students' demographic features.