Biyolojik bilimlerde RNA izolasyonu konusunda deneysel rehber materyal hazırlanması
Preparing experimental guide materials about RNA isolation of the biological sciences
- Tez No: 381520
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÜNLÜ ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, biyoloji ögretmenlerinin ve uzmanların RNA izolasyonu ile ilgili arastırmacı tarafından hazırlanan deneysel materyale ilişkin görüslerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilk olarak DNA'nın moleküler yapısına göre daha çok hassas olan RNA ile çalışılması kararlaştırılmıştır. RNA'nın yapısı ve RNA izolasyonu ile ilgili yurt içi ve yurt dışı kaynaklar ve diğer belgeler internet ve kütüphane yoluyla taranarak moleküler biyoloji konusunda gerekli bilgiler toplanmış, metodlar geliştirilmiş, metodlar denenmiş ve sonuçlar kaydedilmiştir. Metodlar geliştirilirken herhangi bir üniversitedeki laboratuvar koşulunda temin edilebilecek malzemelerin seçilmesi dikkate alınmış ve deneyin yapım aşamaları görsellerle zenginleştirilmiştir. Yukarıda metodları verilen deneyler Trizol® ayıracı metodu, Sıcak fenol metodu ve Guanidinyumlu metod olmak üzere üç ayrı föy şeklinde düzenlenmiş, uzman görüşüne göre revize edilmiş ve uygulama föyleri ile CD hazırlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında araştırmanın çalışma grubunu oluşturan Ankara'da görev yapan 4 biyolojik bilimler uzmanı ve 10 biyoloji öğretmeninin hazırlanan föylere ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan bir görüşme formu aracılığı ile çalışma grubunda yer alan öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak toplanmıştır. Tüm veri materyali iki araştırmacı tarafından birbirinden bağımsız olarak kodlanmış ve daha sonra sonuçlar karşılaştırılarak Miles ve Huberman'ın güvenirlik katsayısı hesaplama formülü kullanılmıştır. Yapılan hesaplama sonucu güvenirlik katsayısı değeri 0,72 olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre eğitimci ve uzmanların geliştirilen rehber materyalin kullanılabilirliğinin yüksek olduğunu, eğitimci ve uzmanlar, farklı biyolojik bilimlere direkt veya küçük değişiklikler yapılarak uygulanabileceğini tespit etmişlerdir. Deneysel rehber materyallerin moleküler biyoloji öğretiminde kullanılmasının kalıcı ve etkili öğrenmeye büyük faydası olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the opinions of the biology teachers and experts who participated in the study, on the experimental material regarding RNA isolation, as prepared by the relevant researcher. It is initially determined in the study to work with RNA, which is more sensitive compared to the molecular structure of DNA. Relevant data in molecular biology have been collected through scanning domestic and foreign sources and other documents on the structure of the RNA and RNA isolation, via internet or libraries, methods have been developed, methods have been experimented and results have been recorded. Selection of materials which may be obtained in any laboratory environment of any given university have been taken into consideration while developing methods and implementation phases of the experiment have been enriched by means of visuals. The experiments, methods of which have been provided above, have been arranged in three separate leaflets, which are, Trizol® reagent method, Hot phenol method and Guanidinium thiocyanate method, they have been revises in accordance with the expert opinion and implementation leaflets and a CD have been prepared. In the second phase of the study, the study group is composed of 4 biologic science experts and 10 biology teachers who are serving in Ankara. The leaflets prepared have been submitted to the study group and opinions of the study group on the topic have been obtained. Study data have been collected through semi-structured interviews with the teachers who are in the study group, by means of an interview form prepared by the researcher. All the data materials have been encoded by two researchers independently, and then the results have been compared and Miles and Huberman's reliability coefficient calculation formula have been used. The reliability coefficient value has been found to be 0,72, as a result of the calculation made. As per the results of the study, the educators and experts have determined that usability of the guide material is high, and that it may be applied to different biological sciences directly or after minor changes. It has been determined that use of experimental guide materials in molecular biology education will have great benefits for permanent and effective learning.