Anaokullarına ait web sayfalarının tasarımına yönelik kullanıcı görüşleri
Kindergarden for web page design belonging to user views
- Tez No: 381519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM KALAFAT ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada anaokullarına ait web sayfalarının tasarımına yönelik kullanıcı görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sosyo-ekonomik düzeyleri farklı seçilmiş üç anaokulunun toplam doksan velisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada alt amaçlara uygun olarak 5'li Likert tipi değerlendirme ölçeği hazırlanmıştır. Değerlendirme ölçeği tipografi, görsel tasarım, içerik ve kullanım kolaylığı alt amaçlarını içeren 12 madde ve bir açık uçlu soru olmak üzere toplam 13 maddeyi içermektedir. Araştırma bulguları, katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde SPSS 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilen analizlerin sonucunda elde edilmiştir. Anket verileri doksan velinin verdiği cevaplar üzerinden analiz edilmiş verilerin ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Ayrıca okullar kendi içlerinde de karşılaştırılmış bu karşılaştırma Normal Dağılım Testi, Kruskal Wallis Testi, Tek Yönlü Anova Analizi ve Tukey Testi ile gerçekleştirilmiş ve tablolar haline getirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre de yorumlar yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; Anaokullarının kullanıcı görüşlerinin karşılaştırılmasına bakıldığında kullanım kolaylığı ile ilgili okullar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İçerik, tipografi ve görsel değerlendirmesi açısından Hisar Çocuk Akademisi'nin (sosyo-ekonomik düzeyi düşük ) verdiği cevapların yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Diğer anaokullarının verdiği cevapların düşük çıkması sosyo-ekonomik düzeye göre farklılıklarının olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, kindergarden for web pages design to user views were examined. Study of the application, the Ministry of Education depend on selected the different socio-economic status of parents was conducted on three of the kindergarden ninety-guardian. In this study, sub-objectives in accordance with the 5-point Likert-type rating scale was prepared. Rating scale typography, visual design, Article 12 sub-objectives including content and ease of use, and includes a total of 13 substances, including 1 open-ended questions. Study findings, on the data obtained from participants performed using SPSS 21.0 software package as a result of the analysis was obtained. Data were analyzed by calculating the mean and standard deviation values are tabulated. Schools themselves were compared. This comparison was realised with Normal Distribution of this comparison test, Kruskal-Wallis test, one way ANOVA and Tukey test. It was made into tables. According to the findings obtained were commented. Considering the results obtained in the study; Referring to the comparison of kindergardens user views on ease of use was not associated with significant differences between schools has been concluded. In terms of content typography and visual assessment Hisar academy of Child(socio-economic level low) was answered is the result of high. The given answers of the other kindergardens were lower. The reason for this is the difference in socio-economic status.