Halk eğitim merkezlerindeki tezhip kurslarına ilişkin katılımcı görüşleri: Isparta ili örneği
The participant's views about illumination courses in puplic education centers: Isparta provi̇nce example
- Tez No: 381546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE DOĞRUOL, YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Halk Eğitim Merkezlerinde tezhip sanatı eğitimi alan kursiyerlerin eğitimle ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Isparta Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nde tezhip sanatı eğitime katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla derecelendirme ölçekleri Bilgi Toplama Formu oluşturulmuş ve kursiyerlerin kişisel bilgileri, içerik-hedef ve süre ile ilgili görüşleri, öğretim yöntemleri ve öğretmen ile ilgili görüşleri, öğretim ortamı ile ilgili görüşleri, değerlendirme ile ilgili görüşleri ve varsa ek taleplerine ilişkin görüşleri alınmıştır. Verilerin çözümlenmesi için aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde testi kullanılmıştır. Sonuç olarak tezhip kursuna katılan kursiyerlere verilen öğretimin içerik-hedef ile ilgili beklentileri olumlu olmuştur. Tezhip sanatı eğitimi için öngörülen bir yıllık eğitim süresinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Kursiyerlerin öğretim ortamının araç- gereç donanımının yetersiz ve uygun özelliklere sahip olmadığı görülmüştür. Kursta görevli öğretmenlerin nitelikli olduğu ve öğretim yöntemlerinin uygun olduğu belirtilmiştir. Kullanılan malzemelerin yetersiz, yetkililerin desteğinin az olduğu görülmüştür. Tezhip sanatı eğitimine katılanların desteklenmesi ve eğitimin yaygınlaştırılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to indicate the options of the participants who trained in the art of illumination. The working group of research is the trainees who have illumination art education in Isparta Directorate of Adult Education Center and Evening Art School. The information gathering form has been created rating scale for data acquisition. In reseach paper and received opinion of trainees about the content-period, goals, views on teaching methods and teacher, teaching environment, the assessments and any additional demands on the ideas. The arithmetic mean, standard deviation, frequency and percent have used for analysis of data. In conclusion, the trainees who have the illumination art education their expectations about the content-period and goal is pozitif. Trainibg ins the art of illumination provided for a one year training period was found to be insufficient. Trainees' teaching environment and convenient features of the teaching devices have insufficient equipment was observed. In the course of the qualified teachers and teaching methods that are said to be suitable. Failure of the materials used and the authorities of the support are found to be less. Giving a support to them who attend the education of the illumination art and the necessities of education are seen.