7. sınıflarda resim eğitiminin kolaj tekniği ile problem çözme becerisine etkisi
The affects of collage technique used as a part of art education in seventh grades to the ability to solve problems
- Tez No: 381547
- Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada 7. Sınıflarda resim eğitiminin kolaj tekniği ile problem çözme becerisine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2012-2013 öğretim yılında Keçiören Atatürk Ortaokulu 7. sınıf görsel sanatlar dersinde kolaj tekniğine katılan öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Problem Çözme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Yansız olarak seçilen öğrencilere ön test olarak Problem çözme becerisi ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra öğrencilere kolaj tekniği ile ilgili bilgiler verilmiştir ve bu bilgiler doğrultusunda çalışmalar yapmaları istenmiştir. Sürecin sonunda da son test olarak Problem Çözme Becerisi Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Test sonucunda elde edilen istatistiksel verilerin çözümlemeleri SPSS Version 22.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Öğrenci grupları ile uygulamanın sonunda sözlü görüşme yapılmıştır. Görüşmeden elde edilen nitel veriler içerik çözümlemesinde örgütlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; ön test ve son test sonuçları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır ancak ön test ve son test arasındaki ortalama değerlere bakıldığında kolaj tekniği çalışması yapıldıktan sonra son test puanlarının arttığı görülmüştür. Öğrencilerin sözlü görüşlerine göre, yaratıcılığı ve farkındalık etkisini artırdığı, renk ve şekil algısında gelişim sağladığı yönünde sonuçlar çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the affects of collage technique used as a part of art education in seventh grades to the ability to solve problems is examined. The practice of the research is done on seventh grade students of Keçiören Atatürk secondary school during 2012-2013 semester who participated in collage technique in fine arts lesson. In this research, Problem Solving Scale is used as a measure. Problem Solving Scale Test is implemented as a preliminary test to impartial students. Then, Students are given information on collage technique and asked to study on them. After this process, Problem Solving Scale Test is implemented again as ultimate test. After test, SPSS Version 22.0 statistics program is used to analyze statistical data obtained by test. Verbal interviews with students are done after implementation. Qualitative data obtained by these interviews are used in data analysis. When data obtained from research is analyzed; statistically no significant difference between the results of preliminary test and ultimate test is observed. However, the result of the test is increased after collage technique when average values between preliminary test and ultimate is analyzed. According to verbal remarks of students, the conclusion that their creativity and awareness has increased, their perception of color and shape has improved can be made.