A study on teacher questions: Do they promote critical thinking?
Öğretmen soruları üzerine bir çalışma: Öğretmen soruları eleştirel düşünceyi teşvik ediyor mu?
- Tez No: 381545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ELT programlarındaki konuşma derslerinde sorulan yüksek ve düşük seviyeli soruların miktarı, yüksek seviyeli sorulardan sonra verilen bekleme zamanı ve soruların her bir ders saatine dağılımı belirlenmiştir. Çalışma için, Gazi Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinden 4 öğretim elemanının dersleri araştırmacı tarafından gözlemlenmiş ve bu öğretim elemanları tarafından sorulan sorular Bloom'un taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Her bir öğretim elemanının sorduğu yüksek seviyeli sorulardan 10 tanesi rastgele seçilmiş ve öğrencilere bu soruları yanıtlamaları için verilen süre hesaplanmıştır. Son olarak, soruların her bir ders saatine dağılımı belirlenmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Toplanan veriler yorumlandığında, konuşma sınıflarında sorulan yüksek seviye düşünme ve muhakeme yeteneği gerektiren soruların oranının yüksek olmadığı bulunmuştur. Düşüncenin analiz, sentez ve değerlendirilmesini ön görmeyen düşük seviyeli soruların oranı ise yüksektir. Bunun yanı sıra, öğrencilere zor sorulardan sonra cevaplarını hazırlama ve muhakeme etmeleri için verilen bekleme zamanı verilmesi gereken ideal zamandan daha kısadır. Son olarak, soruların ders saatlerine göre dağılımları belirlenmiştir ve öğretim elemanlarının sorularının çoğunu ikinci saatte, en az sayıda soruyu ise üçüncü saatte sordukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the amount of higher-order and lower-order questions in the speaking classes of ELT programs at Gazi University and Ondokuz Mayıs University, the approximate wait-time provided after the higher-order questions and the distribution of the questions to each class hour were determined. For this study, the speaking classes of four instructors from Gazi University and Ondokuz Mayıs University were observed by the researcher and these questions asked by these instructors were categorized according to the taxonomy of Bloom (1956). Selecting 10 higher-order questions randomly among the questions they asked for each instructor and calculating the time allowance for students to think and reply, the approximate wait-time provided by the instructors was calculated. Lastly, the distribution of the questions for each hour was determined, and the findings were interpreted. The data gathered revealed that the amount of higher-order questions asked in the speaking classes which require high-quality thinking and reasoning skills is not high. The amount of the lower-order questions which do not require analysis, synthesis and evaluation of the thought is high though. Besides, the wait-time provided for the students to prepare and reason their answers after the challenging questions provoking critical thought was lower than the ideal wait-time that should be allowed. Lastly, the distribution of the questions for each class hour was determined, and it is found that the instructors asked most of their questions in the second hour of their classes, and they asked least number of the questions in the third hour.