Yöneticilerin liderlik davranışları ile işgörenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki: Milli Eğitim Bakanlığı'nda bir uygulama
The relati̇onshi̇p between managers' leadershi̇p behavi̇our and employees' organi̇zati̇onal commi̇tment: A case study i̇n Mi̇ni̇stry of Nati̇onal Educati̇on
  1. Tez No: 381551
  2. Yazar: RUKKİYE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada yöneticilerin liderlik davranışları ile işgörenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Evrendeki araştırma grubuna ulaşmanın zorluğundan dolayı bir örneklem belirlenmiştir. Çalışmada iki ölçek kullanılmıştır. İlki, Ekvall ve Arvonen (1991) tarafından hazırlanan liderlik davranışları ölçeğidir. İkincisi, Mowday, Steers ve Porter tarafından geliştirilen 15 maddelik örgütsel bağlılık ölçeğidir. Araştırmanın sonucunda yöneticilerin liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde de öğretmenlerin okul yöneticilerinin liderlik davranışlarıyla ilgili algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerinde anlamlı farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between leadership behaviour and organizational commitment. Scope of the study is teachers who work in schools affiliated with Ministry of National Education in Turkey. In this context, the data which were collected from 490 teachers in İstanbul. Two scale was used in the study. Leadership behaviour scale was developed by Ekvall ve Arvonen (1991) and organizational commitment was developed by Mowday, Steers ve Porter (1979). The results showed that there was a positive and significant correlation between leadership behaviour and organizational commitment. Besides, there was a significant differences between demographic features and leadership behaviour, organizational commitment.