Mekanik konularının öğretiminde yaratıcı drama yönteminin uygulanması ve değerlendirilmesi
Use and assesment of creative drama method in teaching mechanic subjects
- Tez No: 381568
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın amacı, fizik eğitiminde, mekanik kavramlarının öğretilmesinde yaratıcı dramanın bir yöntem olarak uygulanmasının uygulama sürecinde ve sonrasında öğrencilerde hangi yönde değişimler meydana getireceğini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak, 2011-2012 öğretim yılının bahar döneminde, Gazi Eğitim Fakültesi Fizik Eğitimi Anabilim Dalı 4. sınıfta öğrenim gören 21 öğretmen adayı ile araştırma yürütülmüştür. Öğretmen adaylarının mekanik konularına yönelik başarı ve tutumlarındaki değişimler incelenmiştir. Araştırmanın modeli, karma desendir. Araştırmanın uygulama aşamasında 11 hafta boyunca, toplam 22 saatte yaratıcı drama yöntemi ile mekanik konuları işlenmiştir. Araştırmanın nitel verilerini toplamak için video kayıtları, yapılandırılmış görüş formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ise Mekaniğe Karşı Tutum Ölçeği (MKTÖ) ve Mekanik Konuları Başarı Testi (MKBT) ile toplanmıştır. Bu ölçekler, araştırma sürecinin başında ön test olarak, araştırma sürecinin bitiminde son test olarak ve araştırma süreci bitiminden 4 hafta sonra geciktirilmiş test olarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda MKTÖ'nden elde edilen bulgulara göre; ölçeğin tüm alt boyutlarında birbirine yakın miktarda artış olduğu, öğretmen adaylarının mekaniğe karşı olumlu tutum geliştirdiği ve tutumlarıyla ilgili bu gelişimin kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. MKBT'nden elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının başarılarında artış olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geciktirilmiş test puanlarına bakıldığında, başarının kalıcı olduğu, hatta bazı test maddeleri için uygulama bitmiş olmasına rağmen artma olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının grup içi iletişimine yönelik bulgular incelendiğinde; öğretmen adaylarının, aralarındaki iletişimin olumlu yönde geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Fizik öğretmen adaylarına fizik derslerinde yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik görüşleri sorulduğunda; öğretmen adayları yaratıcı drama yöntemini kendi meslek hayatlarında kullanmak istediklerini belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra yaratıcı drama ile işlenen fizik derslerinin öğrenciler için faydalı olduğunu düşündüklerini söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal that what kind of changes the students will face when using creative drama as a method to teach mechanics concepts during and after the application process. To this end, a research was made with the participation of 21 4th grade teacher candidates of the Department of Physics Education, Faculty of Education of Gazi University in spring semester of 2011-2012 akademik year and analyzed the changes in the mechanics achievement and attitudes of the teacher candidates. Research model is mix method. In the implementation phase of the research, mechanic subjects were taught using the creative drama method for 22 hours in 11 weeks. Video recordings, structured interview form, semi-structured interview form and researcher journal tools were used to collect qualitative data while Mechanics Attitude Scale (MAS) and Mechanics Subjects Achievement Test (MSAT) were used to collect quantitative data. These scales were applied as pre-test (at the beginning of the research process), post-test (at the end of research process) and delayed test (3 weeks after completion of the research process). According to the results obtained from MAS at the end of the study, all sub-dimensions of the scale increased by similar rates and the increase in the mechanics attitude of the candidate teachers was permanent. According to the findings obtained from MSAT, it was concluded that the success of teacher candidates increased and that this effect was permanent. Delayed test scores showed that test scores increased for some test items even after the implementation ended. Examination of the intra-group communication of the teacher candidates revealed that communication between the candidate teachers was affected positively. When the candidate physics teachers were asked to explain their ideas about using creative drama methods in physics course; all candidate teachers, except 1, stated their willingness to use creative drama method in their own professional life. They said that physics courses taught using creative drama methods will be useful for students.