Müzik öğretmeni yetiştiren programlardaki flüt öğretimi üzerine kültürlerarası bir çalışma: Türkiye ve Almanya örneği
An intercultural stüdyo on the flüte instruction at the education programs traning music trainers: Turkey and Germanyum case
  1. Tez No: 381569
  2. Yazar: RAZİYE NİL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki üniversitelerin müzik öğretmeni yetiştiren programlarındaki flüt öğretimi ile flüt öğretimi alanında önemli özellikleri olan Almanya'daki üniversitelerin müzik öğretmeni yetiştiren programlarındaki flüt öğretimi arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya konması ve bu yolla Türkiye'deki flüt öğretimine katkılar sağlanmasıdır. Bu betimsel araştırmanın yürütülmesinde; karşılaştırma yoluyla ilişki saptamaya dayalı genel tarama özelliği taşıyan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Türkiye ve Almanya'da müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda çalışan 26 flüt eğitimcisi oluşturmuştur. Anket tekniğiyle toplanan nitel verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmış, nicel verilerinin analizi için IBM SPSS 20.0 paket programları kullanılarak frekans, yüzde tablolarına yer verilmiş, iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmış, analizler için elde edilen sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak her iki ülkenin flüt öğretim yapıları arasında hem benzerlik hem de farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to indicate the similarities and differences between the flute instruction at the education programmes which music teachers at universities in Turkey and Germany, respectively. In carrying out this descriptive research; the relational sampling model – which is a general surveying method based on detecting relations by means of comparison – was used. The study group of this research consists of 26 flute instructors who work at institutions which train music teachers in Turkey and Germany, respectively. Descriptive analysis method was used in analysing the qualitative data which was collected by means of questionnaire technique, meanwhile IBM SPSS 20.0 was used in the analysis of quantitative data and frequency and percentage tables were included. In the comparison of the two groups, Mann-Whitney U was used. According to the findings of the analysis, there is a correlation at the level of 0,05.