Farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan son sınıf üniversite öğrencilerinin yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki farkındalıkları
Awareness on renewable energy sources for last class of university students who are studying in different departments
- Tez No: 381579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde üretilen enerjinin, ihtiyacımız olan enerji miktarını karşılayamaması günümüzdeki önemli çevre sorunlarından biridir. Enerji ihtiyacının çoğunun fosil yakıt kaynakları ile sağlanması ve bu kaynakların tükenilebilir olması, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakların (YEK) kullanılabilirliğini artırmak ise ilerde bu kaynakları kullanacak olan öğrencilere verilecek etkin bir çevre eğitimi ile mümkündür. Bu noktadan yola çıkarak bu çalışmada farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerine YEK hakkındaki farkındalıklarını öğrenmek amacıyla bir ölçek uygulanmıştır. Güvenirliği 0,944 olarak bulunan ve 39 maddeden oluşan“Yenilenebilir Enerji Farkındalık Ölçeği”(Renewable Energy Awareness Scale), Morgil, Seçken, Yücel, Özyalçın Oskay, Yavuz ve Ural tarafından 2006 yılında geliştirilmiştir. Bu ölçekte maddeler likert tipi beşli derecelendirme ölçeği formatında İngilizce olarak hazırlanmıştır. Ölçeğin bu araştırmada kullanılması için İngilizceden Türkçeye çevrisi yapılmıştır. Türkçeye uyarlanan ölçeğin güvenirlik analizi için küçük bir gruba anketin ön uygulaması yapılmış ve ölçeğin güvenirliği (Cronbach Alfa değeri) 0,70 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Gazi, Afyon, Nevşehir, Kastamonu ve Aksaray Üniversitelerinde farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan 442 son sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Elde edilen veriler öğrencilerdeki yenilenebilir enerji farkındalığının; üniversite, fakülte, bölüm, cinsiyet, akademik ortalama ve mezun oldukları lise türü değişkenleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Gazi Üniversitesi'nin diğer üniversitelere göre, fakülteler arasında eğitim fakültesinin fen edebiyat fakültesine göre, bölümler arasında ise Fen Bilgisi Öğretmenliğinin diğer bölümlere göre farkındalık düzeyinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte yenilenebilir enerji farkındalığının cinsiyete, başarı puanına ve mezun olunan lise türüne göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is one of the today's major environmental problems that the amount of energy which produced in our country is not enough for our energy which we need one. It increases the importance of renewable energy sources because most of energy requirements provide from fossil fuel sources and these resources can run out. To increase the availability of renewable energy sources in the future is possible with an effective environmental education which is given to students, which will reveal the importance of these resources. Based on this point, in this study to learn awareness on renewable energy sources at last class of university students who are studying in different departments was applied a scale. Renewable Energy Awareness Scale which consists of 39 items and its reliability has found as 0,944 was developed in 2006 by Morgil, Seçken, Yücel, Özyalçın Oskay, Yavuz and Ural. The items in this scale were prepared in English and a likert-type five rating scale format. The scale is translated from English to Turkish for used it in this study. Turkish adaptation of scale was applied a small group as pre-test for its reliability analysis and the reliability of scale (Cronbach's alpha value) is calculated as 0, 70. Survey which is used in the study was applied to 442 students who are studying different sections at Gazi, Afyon, Nevşehir, Kastamonu and Aksaray Universities in the 2012-2013 academic year. Data obtained from the research was analyzed in order to examine the effect students' renewable energy awareness in according to university, faculty, department, gender, academic average and type of high school which has graduated. At the result of the research, the level of renewable energy awareness is meaningly higher in Gazi University among other universities which survey is applied, the faculty of education between the faculties of education and science and literature which survey is applied, elementary science education among the other departments which survey is applied. On the other hand, from the point of the level of renewable energy awareness, there are no meaningly differences with sexes, academic achievement grades and types of high school which is graduated.