Görme engelli çocuklarda öykü anlama becerilerini kazanmada doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan hikâye haritasının etkililiği
The effect of using story map with direct instruction education method to get comprehension abilities for seeing handicap children
- Tez No: 381581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı; hikâye haritasının görme engelli çocuklarda okuduğunu anlama becerileri üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma tek denekli deneysel desenlerden denekler arası çoklu yoklama modeli ile doğrudan öğretim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde bulunan Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu'nda eğitimine devam eden, üç görme engelli öğrenci katılmıştır. Araştırmada öğretim öncesi ve öğretim sonu deneklerin performans düzeylerini ölçmek amacıyla Stein ve Glenn'in hikâye yapısına uygun olarak Güzel (1998) tarafından oluşturulmuş 20 hikâye ve bu hikâyelere göre hazırlanan ölçüt bağımlı ölçü araçları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Okuduğunu Anlama Ölçüt Bağımlı Ölçü Aracı ve kayıt çizelgeleri ile toplanmıştır. Doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan hikâye haritası kullanımı, başlama düzeyi verileri toplama, öğretim ve izleme oturumlarından oluşan toplam on beş oturumda uygulanmıştır. Sonuç olarak deneklerden hikâye haritasındaki öğelerle ilgili sorulan 8 sorudan en az 6'sına doğru cevap vermesi beklenmiştir. Araştırma sonucunda görme engelli çocukların okuduğunu anlama becerilerini kazanmalarında doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan hikâye haritasının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect on using story map for blind children. The research is realized by using direct instruction and multiple probe desing across subjects that is a model of the single subject desing. Three blind students, who are in Veysel Vardal Blind Children Primary School in Sarıyer, İstanbul, join in this research. Güzel (1998) constitutes twenty stories that are appropriate for Stein and Glenn's stories. This stories are used for measuring the participant's performances before and after teaching session in the research. The criterion dependent measurement means, are prepared according to this stories ,are used in this research. Research datums are collected with register charts, comprehension criterion dependent measurement. Provided with direct instruction method to use story maps, baseline data collection, training and follow-up session, a total of fifteen sessions have been applied. As a result, it is expected form test subjects to answer at least six questions among eight questions, are asked them. According to the result of the research, it is trued that using story maps in direct instruction education method are effective in getting comprehension abilities for blind children.