İlkokul öğrencilerine yönelik hikâye kitaplarının grafik tasarım öğeleri açısından incelenmesi Keloğlan ve Nasreddin Hoca örneği
Exami̇nati̇on of story books i̇n area of graphi̇cs desi̇gn elements for pri̇mary school students subject of exami̇nati̇on i̇s Keloğlan and Nasreddi̇n Hodja
  1. Tez No: 381597
  2. Yazar: TUBA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Nitel araştırma tekniği kullanılarak yapılan bu çalışmada, ilkokul öğrencilerine yönelik 27 farklı 'Keloğlan ve Nasreddin Hoca Türk hikâye kitabı; yayınevleri, yayın yılları, sayfa sayıları, fiziksel özellikleri, illüstrasyon, tipografi ve içerik özellikleri dikkate alınarak belirlenmiş ve hazırlanan hikâye kitaplarının bir grafik tasarım ürünü olarak nasıl incelenebileceği ortaya konulmuştur. Aynı zamanda Türk hikaye kitabı genel tarihi değerlendirilip Keloğlan ve Nasreddin Hoca karakterinin bu tarih içerisinde nerede yer aldığı ve hangi nitelikleri üzerinde barındırdığı yapılan literatür taraması ile belirlenmiştir. İnceleme için yapılmış olan grafiksel değerlendirme formu, alanında uzman ve farklı üniversitelerden 6 grafik tasarım bölümü öğretim üyesine ve 1 animasyon bölümü öğretim üyesine; 7 farklı grafik tasarımcıya ve 5 farklı çocuk gelişimi eğitim uzmanına danışılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan değerlendirme ölçeğinde yer alan; hikâye adı, genel yayın yönetmeni, editör, resimleyen, kapak-iç tasarım, yayına hazırlayan, baskı-cilt, film, yıl, boyut, kağıt türü, olay, mesaj, anlatım yöntemi, hedef kitle, illüstrasyon türü, illüstrasyon tekniği, karakter ve yardımcı karakterler, renk, oran/orantı, özgünlük, dikkat çekicilik, akılda kalıcılık, hedef kitleye uygunluk, sayfa düzenlemesi, kompozisyon, illüstrasyon-tipografi oranı, boşluk düzeni, şekil-zemin bütünlüğü, görsel hiyerarşi, görsel bütünlük, vurgu, işlevsellik, yazı karakteri, yazı boyutu, okunurluk/anlaşılabilirlik, satır-sütun, boşluk düzeni, bloklama konuları ele alınarak Keloğlan ve Nasreddin Hoca hikâye kitapları incelenmiş ve yorumlamaları yapılarak literatüre eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was realized by using qualitative research, 27 different Turkish story books about Keloğlan and Nasreddin Hodja which are primary school orientated, were determined in the basic of publishing houses, publishing years, page numbers, physical features, illustrations and content features. It was also expressed how can the story books be researched as a graphic design work. At the same time, Turkish story book history was evaluated and the information about where the characters of Keloğlan and Nasreddin Hodja had located; which qualities they had included was evaluated by the literature search. It was prepared by taking the ideas of the people who are experts in the area of Graphical evaluation form and the ideas of 6 education members of graphic design department faculty members, 7 different graphic designers, 5 different child development specialists, 2 specialists of literature. The things, which are located in the evaluation scale such as the name of story, general editor, artist, the design of the front page, the people who prepare for publishing, print/skin, film, year, size, kind of paper, event, message, the method of the expression, target mass, kind of illustration, method of illustration, characters and helper characters, colour, rate balance, originality, strikingness, suitability of target group regulation of the page, composition, illustration/ typography ratio, spatial configuration, integrity of type and ground, visual hierarchy, visual integrity, emphasis, functionality, article character, article size, readiability, line/ column, blocking subjects were handled and stories about Keloğlan and Nasreddin Hodja were examined, interpreted and added to literatüre.