Çorum ili Mecitözü ilçesi yöresel giysileri ve folklorik yapma bebek üretiminde değerlendirilmesi
Çorum province Meci̇tözü county regional evaluation of the production of clothing and folk doll
  1. Tez No: 381596
  2. Yazar: NARİN CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çorum ili Mecitözü ilçesine ait yöresel giysilerin araştırılması, belgelenmesi, bu bilgilerin folklorik yapma bebek üretiminde değerlendirilmesi, böylece bölgede yeni iş olanağının sağlanmasına katkıda bulunabilmektir. Bu araştırmanın evrenini, Mecitözü İlçesi, 1 beldesi ve 20 köyü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Mecitözü İlçesinde yaşayan rastgele seçilen 200 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında literatür taraması yapılmış, ayrıca her bir giysi parçasının fotoğrafı çekilmiş, giysiler için gözlem formları hazırlanarak incelenmiştir. Elde edilen verilere dayanarak anket formu hazırlanıp uygulanmıştır. Çorum ili Mecitözü ilçesi halkının folklorik giysilere sahip olup olmadıklarını belirlemek ve bu konuda bilgilerini tespit etmek amacıyla bir anket formu oluşturulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 16.0 programından faydalanılarak frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmış, bulgular uygun çizelgeler haline getirilerek yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır; tarihi çok eski olan kıyafetler günümüze kadar çok az miktarda gelebilmiştir. Bu giysiler de daha çok, ankete katılan yaşlı kesime aittir. Giysilerinde büyük kentlerin kıyafet özelliklerine özenen halk, tarihi kültür olan yöresel giysilerini saklamaya özen göstermemektedir. Araştırma bulgularına dayalı olarak; yöresel giysilerin tespiti sonucunda, Mecitözü yöresine ait yöresel kıyafetli mum bebek yapılabileceğine karar verilmiştir. Böylece hem gelecek nesillere aktarılabilecek belgelerin oluşturulmasına hem de bölge ekonomisine ve turizmine katkı sağlayabilecek bir çalışma ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, Investigation and documentation of local garments belonging to the town of Mecitözü, province of Çorum and evaluation of this information in the production of the folkloric doll and contribute new business opportunities in the region. This research comprised of Mecitözü province of Çorum, a small town and twenty villages. The samples of this investigation comprised of 200 people who were selected randomly living in Mecitözü. While collecting data, firstly made literature search but also photographed parts of each garment and prepared forms for garment. The questionnaire obtained from data prepared and implemented. In the survey, ıt was prepared a questionnaire form to determine whether the province of Çorum Mecitözü County people have folk clothes and they have information. Making use of SPSS 16.0 program in analyzing of data was calculated frequency (f) and percentage (%) values and the findings were interpreted in appropriate schedules. The research findings are as follows; clothes whose history is old are very small amount in the present day. These clothes belong to the old segment of community in this survey. People who try to keep dress features as in big cities cannot keep their regional folk clothes. Based on the research findings; as a result of the determination of local garments, ıt can be done local dress candle baby in Mecitözü Region. Thus, a study has emerged helping both the creation of the documents to be transmitted to future generations and contributing to the region's economy and tourism.