6. sınıf sosyal bilgiler dersi yeryüzünde yaşam ünitesinde probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of the problem based method of learning of the life on earth unit in 6th grade subject of social studies on the success of students
  1. Tez No: 381635
  2. Yazar: COŞKUN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK İLGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, ortaokul Sosyal Bilgiler dersinde probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2013-2014 öğretim yılının I. yarıyılında Erzurum ili, merkez Palandöken ilçesi, 70. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu'nda, 6. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde yapılan geçmiş yıllardaki genel not ortalaması birbirine yakın iki sınıf kura yöntemiyle seçilmiştir. Bir sınıfta probleme dayalı öğrenme yöntemi, diğer sınıfta ise MEB etkinlik temelli yapılandırmacı yaklaşım uygulanmıştır. Araştırma, gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu modele göre düzenlenmiştir. Ölçme aracı olarak, Sosyal Bilgiler dersi“Yeryüzünde Yaşam”ünitesinin kazanımlarına göre hazırlanmış başarı testi kullanılmıştır. Bu ölçme araçları deney ve kontrol gruplarına öntest ve sontest olarak verilmiştir. Toplam 5 hafta süren uygulamadan sonra elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde t-testi kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonucunda, probleme dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu, MEB etkinlik temelli yapılandırmacı yaklaşımın uygulandığı kontrol grubundan daha başarılı çıkmış fakat anlamlı düzeyde fark çıkmamıştır. Anlamlı bir farkın çıkmamasında her iki yöntemin de öğrenci merkezli aktif öğrenme yaklaşıma uygun olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of the problem based method of learning if Life on Earth unit in secondary school 6th grade social sciences subject on the academic success of students. The study was applied to the 6th grade students in 70. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu in district of Palandöken in Erzurum province in the first term of 2013-2014 education year. Before the study two classes which have similar grade point averages in last years were determined by lot. Problem based learning method was applied to one of the classes while the other class was subjected to activity based constructivist approach of Turkish Ministry of Education. The study was designed according to model of control group with pretest-posttest of real testing models. Success test designed according to The Life in the Earth unit of Social Sciences subject was used as a measurement tool. These measurement tools were applied to the experiment and control groups as pretest-posttest. After five weeks of application, the gained data was analyzed. T-test was used to analyze the data gained from the study. As a result of the study, the experiment group to which problem based learning method was applied was more successful than the control group which had activity based constructivist approach of Turkish Ministry of Education student centered active learning approach as there wasn't a significant difference.