Effüzyonlu artritlerde kan ve sinovyal sıvının immünolojik, sitolojik incelenmesi ile klinik tablolar arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 38164
  2. Yazar: BÜLENT TOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada şubat 1994-mayıs 1994 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları ve Ortopedi Minik ve poliklinikleri ile İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı klinik ve polikliniklerinde tanılan konularak takip edilmekte olan effuzyonhı artrite sahip 46 hastanın SS analizleri yapılarak, serum analiz sonuçları ile karşılaştırıldı. Bu analiz ile SS'da renk, benakhk, müsin pıhtılaşması, viskozite tayinleri yapıldı. Alman sonuçlara göre enflamatuar ve enflamatuar olmayan grup olarak effuzyonhı artritler ayrıldı. SS ve serumda kan sayımı, protein elektroforezi, C3,C4, ASO, CRP, RF, ANA, antiDNA, antiDNP, kriyoproteinler, IgG, IgM, IgA, immünkompleksler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 46 patients with arthritis and efiusion, who were under treatment in the Departments of Internal Medicine and Orthopedics in GMMA, and Department of Rheumatology in Cerrahpaşa Medical School, underwent synovial fluid analysis and the results were compared to serum analysis between February 1994 and May 1994. During synovial fluid analysis, color, clarity, mucin clotting and viscosity were examined. Arthritides with effusion were classified as inflammatory and non inflammatory groups according to these results. Blood cell count, protein electrophoresis, C3, C4, ASO, CRP, RF, ANA, antiDNA, antiDNP, cryoproteins, IgG, IgM, IgA and immune complexes were evaluated in both synovial fluid and serum.