Dişlerin labial (dudak) ve bukkal (yanak) yüzeylerinde estetik amaçla hazırlanan kompozit ve porselen fasetler (yüzcükler) üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 38163
  2. Yazar: FUNDA SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
62 ÖZET Doğal dişlerde renk, şekil ve gelişim bozukluğu gibi nedenlerle meydana gelen kayıpların klasik protetik tedavi yöntemleri yerine laminate veneer sistemleriyle giderilmesi son yıllarda üzerinde sıklıkla durulan bir konu olmuştur. Yapılan birçok araştırmada, laminate veneerlerin doğal dişe çeşitli materyallerle uygulanması açıklanmış ve bunların ağız içerisindeki uyumları incelenmiştir. Araştırmamızda da, in vitro ve in vivo koşullarda 0.5 mm. kalınlığında aşındırma yapılan doğal dişlerin labial yüzeyleri üzerine kompozit ve porselen laminate veneerler hazırlanmış, kimyasal ve ışıkla polimerize olan üç değişik kompozit reçine materyaliyle yapıştırılmıştır. İn vitro çalışmalarda, kompozit ve porselen laminate veneerler üzerine Instron 1186 test apareyinde yükler uygulanmış ve laminate veneerlerin doğal dişten ayrılma değerleri saptanmıştır. Buna göre. kimyasal polimerizasyon gösteren Concise kompozit reçinesi en düşük, ışıkla polimerize olan Colorlogic kompozit reçinesi en yüksek tutunma değerleri göstermiş, yine ışıkla polimerize olan Ultra-Bond kompozit reçinesi arada yer almıştır. Ayrıca, tek yönlü varyans analizinde Concise, Ultra-Bond ve Colorlogic kompozit reçine materyalleriyle yapıştırılan kompozit ve porselen laminate veneer örneklerinin çoklu karşılaştırılmalarında Concise ve Ultra-Bond kompozit reçine materyali çok ileri derecede anlamlılık gösterirken, Colorlogic ileri derecede anlamlı bulunmuştur. İn vitro çalışmalardan elde edilen bütün bulgular Colorlogic kompozit reçinesinin diğer yapıştırma materyallerine oranla daha avantajlı, porselen laminate veneerlerin kompozit laminate veneerlere oranla daha üstün olduğunu göstermiştir. İn vivo çalışmalarda yaşları 15-45 arasında değişen 18 hastaya uygulanan toplam 60 laminate veneer (30 porselen+30 kompozit) Ryge yöntemiyle incelenmiş ve 1 hafta, 6 ay, 12 aylık süreler sonunda elde edilen klinik bulgularda porselen laminate veneerler özellikle retansiyon ve periodontal açıdan daha olumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The restorasyon of discolored and malformed teeth with laminate veneer restorations instead of conventional prosthetic treatment was the most evaluated subject in recent years. With many studies how to apply the laminate veneers to the teeth with several materials and the dental harmony of the veneers were evaluated. In this study, labial surfaces of the teeth were prepared with 0,5 mm. reduction into enamel restorated with composite and porcelain laminate veneers. These laminate veneers were bonded with three different composite resin materials which polymerized chemically or with light source. The studies were made both in vitro and in vivo. In vitro studies were made with Instron 1186 test machine and load was applied to composite and porcelain laminate veneers and resulting forces were investigated. As a result, chemically polymerized Concise composite resin which showed the lowest, Colorlogic composite resin wich was cured with light source showed the highest bond strength values, and Ultra-Bond composite resin which was cured with light source was placed in between. In addition, statistical analysis were performed by using variance analyze and results showed that the differences between all the groups were high significant. Finally, in vitro studies showed that Colorlogic composite resin was more advantageus than the other bonding composite materials and porcelain laminate veneers were superior than the composite laminate veneers. In vivo studies were applied to 18 persons aged between 15-45 as 30 porcelain and 30 composite resin laminate veneers and the results of the clinical evaluations after one week, 6 and 12 months by Ryge method were observed. As a result,the porcelain laminate veneers showed better retantion and periodontal health, compared to the composite veneers.