Sağlıklı genç erkeklerde hemokromatoz prevalansı ve transferrin satürasyonunun hemokromatoz tanısındaki rolü
- Tez No: 38165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN ERİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışma, hemokromatoz tanısı için açlık transferrin satürasyon oranının etkinliğini belirlemek ve ülkemizdeki sağlıklı genç erkek popülasyonda hemokromatoz oranı için anlamlı bir veri elde etmek amacıyla yapılmıştır. Açlık serum demir düzeyi-transferrin satürasyonu.açlık serum demir düzeyi-ferritin düzeyi, serum demir bağlama kapasitesi-ferritin düzeyi ve transferrin satürasyonu-serum ferritin düzeyi arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla, 19-42 yaşları arasındaki 1000 sağlıklı erkekte inisyal serum demir düzeyi ölçüldü, inisyal serum demir düzeyi 150 ug/dl üzerinde bulunan 29 kişide sabah açlık serum demir düzeyi, serum demir bağlama kapasitesi ve serum ferritin düzeyi ölçüldü. Bu kişilerde açlık transferrin satürasyon değerleri hesaplandı. Sabah açlık serum demir düzeyi 10 kişide yüksek (150 ug/dl üzeri) bulundu ( tüm popülasyonda % 1.0 ). Serum demir bağlama kapasitesi iki kişide 400 ug/dl'nin üzerindeydi (% 0.2). Transferrin satürasyon değeri % 50 ve üzerinde olan kişi sayısı 5 idi (tüm popülasyonda binde 5). İki kişide % 62 ve üzeri idi (% 0.2). Serum ferritin düzeyi hiçbir kişide yüksek bulunmadı (binde 1'den daha az). Serum ferritin düzeyleri yüksek bulunmadığı için karaciğer biyopsisine gerek duyulmadı. Çalışma sonuçlarına göre açlık serum demir düzeyi-serum ferritin düzeyi, serum demir bağlama kapasitesi-serum ferritin düzeyi ve transferrin satürasyonu-serum ferritin düzeyi arasında korelasyon saptanmadı. Açlık serum demir düzeyi ve tranferin satürasyonu arasında ise, oldukça anlamlı bir korelasyon (r=0.8993) olduğunu izledik. Çalıştığımız popülasyonda hemokromatoz oranı için bir sonuç elde edemedik (binde 1'den daha az). Elde ettiğimiz sonuçlar benzer literatür çalışmalarıyla karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, ülkemizde transferrin satürasyonu ve hemokromatoz açısından daha doğru bilgiler elde edebilmek için çalışma gruplarının çok daha genişletilmesi gerekir. HLA ve aile çalışmaları da herediter hemokromatoz için önemli bilgiler verecektir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to determine the efficacy of fasting transferrin saturation ratio and obtain meaningful data among 1000 presumably healthy men in Turkey for hemochromatosis frequency. It was examined if there were correlation between fasting serum iron level-transferrin saturation, fasting serum iron level-serum ferritin level, serum iron binding capacity-serum ferritin level, transferrin saturation- serum ferritin level. Therefore, fasting serum iron level was measured for 1000 presumably healthy men who were 19-42 years old. Fasting serum iron level, serum iron binding capacity and serum ferritin level were measured for 29 donors whose initial serum iron levels were higher than 150 ug/dl. Fasting transferrin saturation values were calculated for these donors. Fasting serum iron level was found higher than 150 ug/dl in 10 (% 1.0 for all population) ones. Number of donors whose fasting serum transferrin saturations were higher than 50 percent was 5. (%0.5 for all population). Fasting serum ferritin levels were found higher than normal in nobody (less than %0.1). According to the results of the study, no correlation was able to be seen between fasting serum iron level-serum ferritin level, serum iron binding capacity- serum ferritin level and transferrin saturation- serum ferritin level. We found quite a meaningful correlation r=0.8993) between fasting serum iron level and transferrin saturation. Any meaningful result wasn't able to be obtained for hemochromatosis in the population we studied (less than % 0.1). The results we found were compared and discussed with the results of the studies in literature. As a conclusion, we may say that the study population should be much more extended to obtain more meaningful data for transferrin saturation and hemochromatosis in our country. HLA and family studies will also give us crucial information for hereditary hemochromatosis. 29