Applying critical thinking to improve translation ability of undergraduate English translation students
İngilizce lisans öğrencilerinin çeviri yeteneklerini geliştirmek için eleştirel düşünme uygulamaları
- Tez No: 381643
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çeviri öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerini eleştirel düşünme becerileri tespit etmek için eleştirel düşünme ve çeviri kalitesi arasındaki ilişkiyi bulmak ve öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve çeviri kalitesi arasındaki ilişkiyi derinlemesine incelemektir. Bu çalışmada, karma araştırma deseni kullanılmış ve Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim gören 106 öğrenciden veri toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve çeviri arasındaki ilişkiyi bulmak amacıyla anket uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, eleştirel düşünme becerilerinin öğrencilerin çevirilerine olan etkisini açıklamak üzere öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Nicel analizlerde, hem betimsel hem de çıkarımsal istatistiklerden faydalanılmıştır. Veriler MINITAB paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet ve eleştirel düşünme boyutlarıdır. Bağımlı değişkende çeviri kalitesidir. Nicel veriler için, gruplandırılmış t-test ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Nitel verilerin analizi için, metin çözümlemesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, çeviri kalitesi ile eleştirel düşünme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, eleştirel düşünmenin öğrencilerin çeviri kalitesini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, derslerde eleştirel düşünmeye yönelik çalışmaların öğrencilerin çeviri performanslarına katkı sağladığı ve kendi çevirilerine daha eleştirel yaklaşmalarına yardımcı olduğu kanısına varılmaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlere öğrencilerin çeviri kalitelerini arttırmaları için çeviri derslerinde eleştirel düşünme tekniklerini uygulamaları ve öğrencilere eleştirel düşünme becerilerini nasıl kullanacakları hususunda yönlendirmeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explain the relationships between the critical thinking and translation quality to clarify the critical thinking abilities of undergraduate students and to provide insight into this relationship. Explanatory research design, among mixed research designs, was used. Data were collected from 106 undergraduate students in the department of English Language Teaching at Ataturk University in Turkey. In the first phase of the study, a questionnaire was conducted to the students to test the relationship between critical thinking skills and translation. In the second phase, students were interviewed to explain the effect of critical thinking abilities on their translation quality. For quantitative data analysis, descriptive and inferential statistics were used. Quantitative data were analyzed with MINITA package program. The independent variables in the study are gender and the dimensions of critical thinking. The dependent variable is translation quality. For quantitative data, paired t-test and correlation analysis were conducted. As the qualitative data, textual analysis was done. The results of the study show that there is a positive relation between critical thinking skills and translation quality. Moreover, according to the results, critical thinking increases the translation quality of undergraduate students. Moving from these results, it is implied that critical-based activities in courses contribute to the translation performance of students and theses activities help students to reflect on their translations with a critical perspective. At this point, this study recommends the teachers to use critical thinking –based techniques in their courses and to teach their students how to use their critical thinking skills.