Behçet hastalığında intersellüler adezyon molekülü-1 düzeyleri
- Tez No: 38166
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ÇAĞLAYAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Behçet hastalığı, etyolojisi tam olarak açıklanamamış, kronik, tekrarlayan ataklarla seyreden, sistemeik bir hastalıktır. ICAM -1 inflamasyon bölgesinde değişim ve gelişim evrelerindeki hücreler tararından salman bir adezyon molekülüdür. Son yıllarda yüzey ICAM -1 proteininden proteolitik ayrılmayla oluştuğu düşünülen sirküle formu tanımlanmıştır ve bir çok inflamatuar hastalıkta ICAM -1 seviyesinin yüksek olduğu gösterilmiştir. Behçet hastahğmdaki inflamatuar olayların gehşimindeki flzyopatolojik rolünü belirlemek üzere behçet hastalarında circulating - intersellüler adezyon molekülü -1 konsantrasyonlarım ölçtük. 44 Behçet hastasındaki ortalama plazma c-ICAM -1 konsantrasyonlanmn ( 49,026 ± 3.858 ng/ml), 30normal kişide olanlardan anlamlı derecede yüksek olduğunu bulduk.(33,64 ± 1,944 ng/ml) (p< 0,01) Gönüllülerle karşılaştırdığımızda,aktif hastalığı olanlarda plazma c-ICAM - 1 konsantrasyonları belirgin derecede artmıştır. Oysa nonaktif hastalık durumunda ise artmamıştır. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behcet's disease is a systemic disease wiht the etiology of which has not been explained clearly and which has been progressed by recurrent attacks. ICAM-1 is an adhesion molecule which is expressed by the cells at the stages of change and domage in the inflamation region. Recently, it has been described that the circulatuar form which is thought to be occured by the proteolitic separation from the surface of ICAM-1 protein.