Lived experience: Dewey's naturalistic conception
Canlı yaşantı: Dewey'nin natüralist kavramsallaştırması
- Tez No: 381656
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Deneyim kavramı, felsefe tarihinin en temel konularından biridir. Bu önemli kavram, genellikle, bilgi felsefesinin bir problem olarak ele alınmaktadır. Özellikle modern felsefe içinde, deneyim kavramı yalnızca 'duyu deneyimi' olarak düşünülüp sınırlandırılırmıştır. Bu çalışmada, bu sınırlandırmanın modern felsefenin özneleştirme ve idealleştirme gibi kavramsal bozukluklarından kaynaklandığı iddia edilmektedir. Öte yandan, natüralist görüş 'canlı yaşantı" kavramı ile, duyu deneyimini olduğu kadar kültürü, doğayı ve tarihi de içeren, başka bir deneyim kavramsallaştırması sunmaktadır. John Dewey'nin natüralist görüşü ve natüralist deneyim metafiziği 'canlı yaşantı' kavramını felsefenin temel konusu olarak sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, natüralist 'canlı yaşantı' kavramını John Dewey'nin deneyim felsefesi bağlamında sunmak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The concept of experience is one of the fundamental subjects in the history of philosophy. In general, this significant concept is treated and presented in terms of the epistemological problems. Especially in modern philosophy, the concept of experience is limited by considering it only as 'sense experience'. It is argued in this study, this limitation is caused by a conceptual distortion of modern philosophy, such as subjectivization and idealization. On the other hand, the naturalistic account presents another conception of experience as 'lived experience', which includes culture, nature and history as well as 'sense experience'. John Dewey's naturalist approach and his naturalistic metaphysics of experience present the concept of 'lived experience' as the main subject of philosophy. This study aims to present and evaluate naturalistic conception of lived experience through John Dewey's philosophy of experience