Coparenting processes in the US and Turkey: Triadic Interactions among mothers, fathers, and grandmothers with 3-month-old infants
Türkiye ve ABD'de ortak ebeveynlik süreçleri: Annelerin, babaların ve büyükannelerin 3 aylık bebeklerle olan üçlü etkileşimleri
- Tez No: 381657
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER, PROF. DR. JAMES P. MCHALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada ortak ebeveynlik dinamikleri ve bu dinamiklerin önemli aile değişkenleri ile olan ilişkisi Türkiye'den ve Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) katılan 3-aylık-bebek sahibi aileler ile araştırılmıştır. Türkiye'den 45, ABD'den 54 aile çalışmaya katılmıştır. Ortak ebeveynlik davranışları 10'ar dakikalık yarı-düzenlenmiş oyunlar ile gözlenmiştir. Ebeveynlerin birbirleriyle olan“işbirliği-algısı”ise özbildirim yöntemi ile ölçülmüştür. Hem gözlemlenen hem de bildirilen ortak ebeveynlik değişkeninin evlilik-doyumu, romantik-bağlanma, ebeveynlikte stres ve doğum sonrası depresyon gibi değişkenlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Türkiye kültüründe geniş aile bireylerinin aile dinamiklerinde oynadıkları önemli rol dikkate alınarak büyükannelerin ortak ebeveynlik davranışları Türkiye örnekleminde incelenmiştir. Bulgular, ABD'de geliştirilmiş olan, hem gözlemlenen hem de algılanan ortak ebeveynliği ölçen araçların Türkiye'de de uygulanabilirliğini göstermiştir. Türkiye ve ABD örneklemlerinden elde edilen bulguların karşılaştırılabilir düzeyde olduğu ve her iki örneklemde de ortak ebeveynlik değişkenlerinin diğer aile değişkenleri ile beklendik yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Türkiye'deki yüksek eğitimli annelerin aileleriyle ABD aileleri arasında farklılıklardan çok benzerlikler gözlemlenmiştir. Fakat, Türkiye'deki görece düşük eğitimli annelerin aileleri ile yüksek eğitimli aileler ve ABD aileleri arasında ortak ebeveynlik kapsamında önemli farklılıklar bulunmuştur. Yüksek eğitimli annelerin olduğu ailelerde üçlü etkileşimlerde eşler arasında daha fazla işbirliği ve bebekle daha fazla aktif-meşguliyet gözlenmiştir. Türkiye'de annelerin ortak ebeveynlik davranışları baba ile birlikteyken ve büyükanne ile birlikteyken farklılık göstermemiştir. Ancak, büyükannelerin davranışları annelerden ve babalardan biraz farklılaşmıştır. Örneğin, büyükannelerin bebekle daha fazla flörtleşme ve dikkat dağıtma davranışları sergiledikleri bulunmuştur. Gözlemlenen ve algılanan ortak ebeveynliğin evlilik-doyumu, romantik bağlanma, ebeveynlik-stresi, doğum sonrası depresyon ile anlamlı ilişki içinde olduğu bulunmuştur. Çalışmanın mevcut yazına katkısı tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current dissertation, coparenting dynamics and its relationships with the critical family variables were examined among families having a 3-month-old baby in Turkish and the US samples. Forty-five Turkish and 54 American families participated in the study. Coparenting behaviors were observed during triadic interactions (mother-father-baby) of family members for approximately 10-minutes, and parents reported their perceived coparenting alliance. Several family variables, such as marital-adjustment, romantic-attachment of parents, parenting-stress, and postpartum-depression were examined in relation to coparenting. Considering the important role of extended family members in raising children in Turkish culture, mothers' coparenting behaviors with grandmothers were also investigated in the Turkish context only. Results indicated that both observed and perceived coparenting dynamics in Turkey can be meaningfully assessed using the conceptual paradigm and associated measurement tools developed in the US. Turkish families with mothers having college degree education and American families were more similar than different in the majority of the observed coparenting variables. However, mothers with low level of education in Turkey differed from the US-mothers and highly educated Turkish-mothers. Families with mothers having higher education tended to be more cooperative and more actively engaged with baby during triadic interactions. Mothers' coparenting behaviors were similar along the most dimensions in the presence of fathers or grandmothers. However, grandmothers were observed as more flirting and distracting. Both observed and perceived coparenting behaviors were significantly associated with marital-adjustment and romantic-attachment, parenting stress and depression in the anticipated directions. The implications of the study for further research and practice were discussed.