Effect of a culturalist versus an interculturalist approach in ELT on Turkish EFL teacher candidates' proteophilic competence
İngilizcenin öğretiminde hedef kültür merkezli bir yaklaşıma karşın kültürlerarası bir yaklaşım benimsemenin Türk İngilizce öğretmen adaylarının değişkenlikle barışık olma yetisi üzerine etkisi
  1. Tez No: 381655
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez, İngilizce öğretiminde hedef kültür, hedef dil odaklı bir yaklaşıma karşın, kültürlerarası, ortak dil olarak İngilizce (ODOİ) merkezli bir yaklaşım benimsemenin, Türkiye'deki İngilizce öğretmen adaylarının değişkenlikle barışık olma yetisi (DBOY) üzerindeki etkisini araştıran yarı deneysel bir çalışmayı rapor etmektedir. Nicel veriler, Değişkenlikle Barışık Olma Yetisi Ölçeği (DBOYÖ), İngilizce Türleri Tutum Ölçeği (İTTÖ), Ortak Dil Olarak İngilizce Düşünce Ölçeği (ODOİDÖ) ve İngilizce Dinleme Testi (DT), aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise görüşme yöntemi ve farklı türlerde yazılı raporlar yoluyla elde edilmiştir. Nicel veriler üzerinde MANOVA, korelasyon, t-testler ve post-hoc testleri uygulanmış olup, sonuçlar incelendiğinde, katılımcıların DBOY düzeyleri ile farklı İngilizce türlerine karşı olan tutumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, elde edilen bulgular, İngilizce derslerinde kültürün ele alınış biçimiyle kullanılan İngilizce türünün, hem öğrencilerin DBOY düzeylerini hem de farklı İngilizce türlerine karşı olan tutumlarını anlamlı ve benzer bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Nitel veriler incelendiğinde, ODOİ ve kültürlerarası odaklı uygulamaların yürütüldüğü deney grubundaki öğretmen adaylarının DBOY düzeylerinin arttığı ve farklı İngilizcelere karşı daha olumlu tutum sergilediklerine dair nicel bulguların desteklendiği görülmüştür. İngilizce öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun, İngilizce derslerinde kültürel ve dilsel çeşitliliğe yer verilmesine karşı olmadıkları; ancak yine de anadil olarak İngilizceyi, özellikle de İngiliz İngilizcesini kendilerine model olarak aldıkları görülmüştür. Ayrıca katılımcıların çok büyük bir kısmının, DBOY'un öngördüğü şekildeki akışkan ve değişken bir kültür anlayışından çok, modernist, sabit veya yarı değişken ögelerden oluşan geleneksel bir kültür anlayışına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Elde elde edilen bulgular ışığında, ODOİ bağlantılı DBOY modeli oluşturulmuş ve bu modelin gelecekteki benzer araştırmalarda nasıl kullanılabileceğine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis reports a quasi-experimental study on the effect of taking a native-speakerist/culturalist versus critical ELF-informed/interculturalist approach in ELT on a group of English as a Foreign Language (EFL) teacher candidates' proteophilic competence (PC). The quantitative data were collected through the Proteophilic Competence Survey (PCS), English Varieties Attitude Survey (EVAS), ELF Opinion Survey (ELFOS) and a Listening Comprehension Test (LCT). The qualitative data were collected by means of interviews and written reports. MANOVA, correlations, t-tests, and post-hoc tests were administered on the quantitative data. The results indicated a significant relationship between the participants' PC levels and their attitudes towards different English varieties. Besides, it was found that the type of instructional practice could significantly affect PC level. The qualitative data supported the quantitative findings, indicating an increase of PC level in the interculturalist group at the end of the intervention. The data also revealed that the majority of Turkish EFL teacher candidates do not have a liquid and dynamic understanding of culture, but they rather have a traditional understanding of both culture and its place in ELT, as well as the English variety to be used in the language classroom. However, perceptional changes were reported by the interculturalist experimental group students following the intervention, which points to the positive impact of the instructional practices in this group. In the light of the findings of this study, the ELF-informed PC model was created and suggested for further research.