MEB ile özel kamu kurum ve kuruluşlarda işbirliğinde sürdürülen halıcılık kurslarının eğitim, üretim boyutunun değerlendirilmesi
Determine education and production situation of handicraft woven rug courses which are carry on ministry of education and public estabistment
- Tez No: 133745
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de; araştırmanın problemi, amacı, önemi, sayıltılar ve tanımlar, ikinci bölüm de; araştırma modeli, evren örneklem, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve veri çözümleme yöntemi, üçüncü bölüm de; amaçlara yönelik bulgular, dördüncü bölüm de ise bulgulara göre sonuç tartışma ve öneriler yer almaktadır. Araştırma MEB ile özel kamu kurum ve kuruluşlarından Sümer Halı A.Ş. işbirliğinde sürdürülen halıcılık kurslarının eğitim, üretim boyutunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmada kursiyer ile bu eğitim içinde görev alan öğretici ( öğretmenlerin görüşlerini almak üzere veri toplama aracı olarak anket formu geliştirilmiştir. Araştırma da tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; MEB ile özel kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde sürdürülen halıcılık kurslarına katılan kursiyerler ile öğretici ( öğretmen) ler, çalışma evrenini, özel kamu kurum ve kuruluşlarından Sümer Halı A.Ş. tarafından düzenlenen halıcılık kurslarına katılan kursiyerler ile öğretici ( öğretmen) ler oluşturmaktadır. Örneklemini ise çalışma evreninin oluşturduğu iller de bulunan bölge müdürlüklerine bağlı illerden, randon yöntemiyle belirlenen iller ve burada bulunan öğretici(öğretmen)lerin %25'i ile kursiyerlerin %10'u oluşturmaktadır. Böylece 88 öğretici (öğretmen) ve 615 civarında kursiyer örnekleme alınmıştır. Elde dilen bulgulardan bazılarının özeti aşağıda verilmiştir. 1. Kursiyerlerin çoğunluğu; 16-20 yaş grubu içinde, ilkokul mezunu kızlar, öğretmenlerin çoğunluğunu; 6-10 yıldır bu meslekte hizmet veren lise mezunları oluşturmaktadır. 2. Öğretmenler ve kursiyerler, halıcılık kursu eğitim boyutunun etkililiğine ilişkin eğitim programı içinde;II - Amaçlarından haberdar oldukları, kapsamın ( içeriğin) niteliklerinin ise öğrenmeyi gerçekleştirdiği bulunmuştur. - Öğrenme öğretme süreci, değerlendirme ve kursun genel kalitesinin kriterlerini kursiyerlerin oldukça, öğretmenlerin de tamamiyle etkili yapıldığı bulunmuştur. - Kurs organizasyonu nitelikleri, oldukça düzeyinde, yeterli bulunmuştur. Öğretmenlerin ve kursiyerlerin eğitim programının etkililiğine ilişkin görüşleri arasında“t”testi sonucunda, anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. 3. Dokunan halılar ( üretim ) öğretici(öğretmen)ler tarafından kaliteli bulunmuştur. Bu bulgulardan MEB ile Sümer Halı A.Ş. işbirliğinde sürdürülen kursların eğitiminin etkili olduğu, fakat bazı aksaklıklarında bulunduğu anlaşılmaktadır. En önemlilerinin ise öğrenme öğretme süreciyle ilgili gerekli materyal kullanımı ve uygulamalı örneklerin azlığıdır. Elde edilen sonuçlara göre şu önerilerde bulunulabilir. Halıcılık kursu eğitim programları geliştirilmelidir. - Öğretici (öğretmenlerin halı eğitiminde üst düzeyde olmalarına özen gösterilmeli, kurs ve seminer eğitimi zorunlu olmalıdır. Kursiyerlerin giriş yeterliliği ölçülmeli ve olağan seviye farkı için eğitim başlangıçta ayrı tutulmalıdır. - Diğer özel kamu kurum ve kuruluşları ile de benzer araştırma yapılmalı, farklar ve eksiklikler belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research is composed of four chapter. In The first charpter that's mention the problem of this search, importance, hypothesis and definitions. In the second chapter that have mention; search model, searc media, data acquisition, tools acquisition of data and data analysis. Third chapter includes infermed result convenience to the purpose. In fourth chapter includes some suggestion and resultsand discussion according to the summary of information. The purpose of the study is to determine education and production situation of Handicraft woven rug courses Which are carry on Ministry of Education and Sümer Halı A.Ş. Public Estabistment. In order to achieve this target,it is given anqury to teacher and students to learn their ideal. The searching model used in this study is descriptive searching method. The searching media includes teacher and students in Handicraft woven rug courses hold by collaboration of Ministry of Education and Sümer Halı A.Ş. Public Estabistment and working media includes special public institution.Exampletions comprises 25 percent of teachers and 1 0 percent of students in cities formed by working media This cities are chosen by Reginonal directory by Random method. The summary of some data 1. The large number of the student of this investigation are between 1 6 and 20 years of ages, have got primary education graduation. The large number of the teachers of this investigation have got high school education graduation and have been involved in this work for between 6 and 10 years. 2. The effectiveness of Handicraft woven rug courses Education programme in life declered by teachers and students; - Acording to learning and teaching proggess education and general quality of course, it's effectiveness is students and full in teachers.IV - Quality of Course organization rather adequate is almost. As a result of the“t”test Which reflects the diffrents between teachers and students about activity of education programme, it is concluded that there are considerable difference. 3. Teachers find qualitiy of handicraft woven rugs completely adequate. As a resul of these conclusions, Coopareting with Ministry of Education and Sümer Halı A.Ş. Public Estabistment carried on course training is effctive but there are found some problems. Most important problem the using necessary materyals and examination with example quality are low Some suggestion have been made in the light of all above conclusions. It should be advised according to the obtained results. Handicraft woven rug training progremme should be progressed. - The teacher should be adequate during this edication the courses and seminar should be necessary - It should be determined the entrance proficiency of students. And the students belongs to different levers should be adequate progressed. - An other study should be hold for other Public Estabistment.