Sixth grade students' achievement levels, errors, and underlying reasons of the errors regarding comprehension and ordering of integers
Altıncı sınıf öğrencilerinin tam sayıları kavrama ve sıralama kavramlarındaki başarı düzeyleri, yaptıkları hatalar ve bu hataların nedenleri
  1. Tez No: 381678
  2. Yazar: GİZEM SEVİM ATAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmanın amaçları üç kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci amacı, altıncı sınıf öğrencilerinin tam sayıları kavrama ve sıralama kavramlarındaki başarı düzeylerini incelemektir. Çalışmanın ikinci amacı, bu öğrencilerin tam sayıları kavrama ve sıralama kavramlarındaki yaptıkları hataların belirlenmesidir. Çalışmanın üçüncü amacı, öğrencilerin yaptıkları hataların nedenlerinin araştırılmasıdır. Bu amaçlara ulaşmak için karma bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya Ankara'nın Etimesgut ilçesinden 262 altıncı sınıf devlet ortaokulu öğrencisi katılmıştır. Veriler, 8 açık uçlu soru içeren Tam Sayı Başarı Testi aracılığıyla 2013-2014 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Ek olarak, toplam 8 katılımcı ile katılımcıların testteki cevaplarını açıklamaları amacıyla bireysel görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları katılımcıların kavrama sorularındaki başarılarının yüksek, sıralama sorularında orta seviyede olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bulgular öğrencilerin tam sayıları kavrama ve sıralama konularında hatalar yaptığını göstermiştir. Kavrama soruları için belirlenen hatalar; eksik çözüm stratejisi uygulama, yanlış sembol manipülasyonu, pozitif ve negatif işaretlerin yanlış kullanımı, verilen bilgi ihmali ve yanlış hizalamadır. Sıralama soruları için belirlenen hatalar; ters sıralama, rastgele sıralama, yanlış referans noktası alma, yanlış sembol manipülasyonu, pozitif ve negatif işaretlerin yanlış kullanımı, verilen bilgi ihmali ve yanlış hizalamadır. Öğrencilerin yaptıkları hataların sebepleri de incelenmiştir. Öğrencilerin yaptıkları hataların sebepleri; sayı doğrusu üzerindeki sayıların büyüklüğünü yanlış anlama, soruyu dikkatsiz okuma, aynı işaretli tam sayıların farklı işaretli tam sayılara göre daha yakın olduğunu varsayma ve son olarak doğal sayıların özelliklerini tam sayılara genellemedir.
Özet (Çeviri)
Purposes of the study are three-fold. The first purpose is to investigate middle school sixth grade students' achievement levels regarding comprehension and ordering of integers. The second purpose is to investigate errors made by middle school sixth grade students regarding comprehension and ordering of integer. The third purpose is to explore underlying reasons of the students' errors regarding comprehension and ordering of integers. A mixed-method design was utilized to reach these purposes. Partipants were 262 sixth grade students from one public middle school in Etimesgut district of Ankara. Data were collected via Integer Achievement Test (IAT) including 8 open ended questions during 2013-2014 spring semester. Individual interviews were conducted 8 participants to amplify their answers to the problems. Findings indicated that achivement levels of the participants in comprehension questions were considerably high and in ordering questions were modarate. Findings revealed that students made errors regarding comprehension and ordering of integers.For the comprehension and ordering questions, identified errors were applying incomplete solution strategy, not justifying symbol manipulation, misusing positive and negative signs, ordering as inverse sequence, ordering as arbitrary sequence, taking incorrect reference point, ignoring the given information and making incorrect alignment. Reasons of students' errors were also explored. The reasons for the students' errors regarding comprehension and ordering of integers were misunderstanding of magnitude of numbers on number line, reading the question carelessly, supposing integers with same signs are closer to each other than they are to integers with opposite sign and overgeneralizing properties of natural numbers to integers.