The perceptions of education inspectors about the current inspection system and expectations of education inspectors from a new inspection system: A case study
Eğitim denetmenlerinin varolan teftiş sistemi ile ilgili algıları ve yeni bir teftiş sisteminden beklentiler: Bir durum çalışması
- Tez No: 381677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim denetmenlerinin var olan teftiş sistemi ile ilgili düşüncelerini ve yeni bir teftiş sisteminden beklentilerini araştırmaktır. Bu amaçla, bu çalışma eğitim denetmenlerinin görüşleri doğrultusunda var olan teftiş sistemindeki problemleri ortaya çıkartmaya ve müfettişlerin teftiş sisteminden beklentilerini belirlemeye odaklanmıştır. Ayrıca, bu çalışma yeni teftiş sisteminin problemlere çözümler getirip getirmediğini ve eğitim denetmenlerinin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın örneklemi Türkiye'deki gelişmekte olan şehirlerden birinde çalışan 14 eğitim denetmenini içermektedir. Nitel veriler açık uçlu sorulardan oluşan yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bu durum çalışmasının bulgularına göre yeni teftiş sisteminde ders teftişinin kaldırılması, iş yükünün azaltılması, bakanlık müfettişleri ve eğitim denetmenlerinin İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde birleştirilmesi ve eğitim denetmenlerine“Maarif Müfettişi”ünvanının verilmesi gibi bazı değişiklikler olduysa da, yeni sistem eğitim denetmenlerinin en önemli beklentilerini karşılamamıştır. Eğitim denetmenlerinin en önemli beklentileri ise teftiş sisteminin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olması, eğitim denetmenlerinin bakanlık müfettişleri ile aynı özlük haklarına sahip olması ve görev tanımının anlaşılır olması olarak belirlenmiştir, ancak yeni teftiş sisteminde bu beklentilerle ilgili değişiklikler olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine education inspectors' opinions about the current inspection system and their expectations about the new inspection system. Hence this study focuses on determining problems of current inspection system based on education inspectors' views and aims to make a contribution to specify what is expected from a new inspection system by education inspectors. This study also triggers whether the new system addressed the problems of inspection system and the expectations of education inspectors will be met in the new inspection system. The sample of the study is consisted of 14 education inspectors in one of the developing provinces in Turkey. The qualitative data were collected through semi-structured interviews made up of open ended questions. According to the findings, the new public act did not meet the major expectations of education inspectors and did not bring thorough solutions to the problems even though there were some positive changes about narrowing the scope of duties, unifying ministerial and education inspectors and giving back the 'inspector' denomination to education inspectors.