Seventh grade students' possible solution strategies, errors and misinterpretations regarding the concepts of mean, median and mode given in bar graph representations
Yedinci sınıf öğrencilerinin sütun grafiği gösteriminde verilen aritmetik ortalama, ortanca ve tepe değer kavramları ile ilgili problemleri çözerken kullandıkları olası çözüm stratejileri, yaptıkları hatalar ve yanlış yorumlamaları
- Tez No: 381685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf öğrencilerinin sütun grafiği gösteriminde verilen aritmetik ortalama, ortanca ve tepe değer kavramları ile ilgili problemleri çözerken kullandıkları olası çözüm stratejilerini, yaptıkları hataları ve yanlış yorumlamaları incelemekti. Çalışmaya Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinden 233 yedinci sınıf devlet ortaokulu öğrencisi katılmıştır. Veriler, İstatistiksel Başarı Testi aracılığıyla 2013-2014 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Verilerin analizinde, öğrencilerin soruları çözerken kullandıkları çözüm stratejilerini, yaptıkları hataları ve yanlış yorumları belirlemek için her soruya verilen cevaplar derinlemesine incelenmiştir. Çalışmaların sonuçları göstermiştir ki öğrenciler her kavramla ilgili soruları çözerken üç farklı strateji kullanmıştır. Diğer yandan, veri analizi göstermiştir ki öğrenciler bu kavramlarla ilgili soruları çözerken de hata yapmıştır. Aritmetik ortalama kavramı için belirlenen hatalar; işlem hatası, toplam sayıyı bulma, ortalama algoritmasını yanlış kullanma, daha küçük veya daha büyük sayılara yönelme, problemin bütün gerekliliklerini yerine getirmeme, eksik veri grubu oluşturma ve grafikten değerleri yanlış okumadır. Bunlara ek olarak, ortanca kavramı ile ilgili sorularda belirlenen hatalar ise şunlardır: işlem hatası, sıralanmamış veri grubu üzerinden yanlış karar, sıralanmış veri grubu üzerinden yanlış karar, grafiği yanlış yorumlama, eksik veri grubu oluşturma, grafikten değerleri yanlış okuma ve en büyük ve/veya en küçük değeri yanlış tespit etmedir. Bunlara ek olarak, tepe değer kavramı ile ilgili sorularda yapılan hatalar ise şunlardır: Ortalama algoritmasını yanlış yerde kullanma, eksik veri grubu oluşturma ile en büyük ve/veya en küçük değeri yanlış tespit etmedir. Ayrıca, öğrenciler aritmetik ortalama, ortanca ve tepe değer kavramları ile ilgili yanlış yorumlar da yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the solution strategies used by seventh grade students and their possible errors while solving questions regarding the concepts of mean, median and mode given in bar graph representations. Students' possible misinterpretation regarding the concepts of mean, median and mode given in bar graph representations was also examined. Partipants were 233 seventh grade students from two public middle schools in Gelibolu district of Çanakkale. Data were collected via Statistics Achievement Questionnaire (SAQ) during 2013-2014 spring semester. To address the research questions, students' possible solution strategies, errors and misinterpretations were identified through item based in-dept analysis. The results of the study indicated that students' used three different solution strategies to solve questions regarding each concept. On the other hand, analysis revealed that students made errors regarding each concept. For the mean concept, identified errors were operational error, finding total number, incorrect usage of averaging algorithm, accepted close values, looking pattern, turned to find smaller or larger numbers, not meeting all requirements of a problem, forming incomplete data set, and incorrect reading of values from graph. Furthermore, for the median concept, identified errors were operational error, wrong decision on unordered data set, wrong decision on ordered data set, wrong interpretation of graph, forming incomplete data set, incorrect reading of values from graph and incorrect largest and/or smallest data values. In addition to these, students' errors in the questions regarding the mode concept were inappropriate usage of averaging algorithm, forming incomplete data set and incorrect largest and/or smallest data values. Besides, students have several misinterpretations regarding the concepts of mean, median and mode.