Changing legal status of land property and limits to urban transformation: The case of Okmeydanı, İstanbul
Toprak mülkiyetinin değişen yasal statüsü ve kentsel dönüşümün sınırları: İstanbul, Okmeydanı örneği
  1. Tez No: 381686
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Birçok kentsel alanda tapu belgelerinin eksikliği bu bölgelerde ikamet eden kimseler ve bu bölgelerden sorumlu olan yerel idareler açısından çok önemli bir sorun teşkil etmektedir. İstanbul ili Beyoğlu İlçesi Okmeydanı semti, ikamet edenlerin çoğunluğunun tapu sahibi olmadığı alanlardan biridir. 1960lı yıllardan bu yana mülkiyet problemi gerek merkezi gerek yerel yönetimlerce bakanlar kurulu kararı, genelge, kanun, kanun değişikliği ve imar planı yollarıyla çözülmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır. Son dönemde çıkarılan yasalarla birlikte Okmeydanı'nda ki mülkiyet problemi ilk kez çözülmek üzeredir. Çalışmanın temel sorunsalı, Okmeydanı'nda ki mülkiyet sorununun tapu belgesi bağlamında nasıl bir çözüme kavuştuğu ile geçmişte ve günümüzde izlenen süreçlerde farklılıkların neler olduğudur. Çalışmanın hipotezi ise mülkiyetin el değiştirmesinde ve tapu sorununun çözülmesinde yapılan yasal düzenlemelerin oynadığı kritik roldür. Kentsel arsanın artan önemi ve kentsel toprağın metalaştırılarak sermayenin yatırımına açılması, kentsel dönüşüm projelerinin bu bölgelerin yeniden inşası için uygun yasal zemin hazırlamasıyla birlikte, bu bölgelerdeki mülkiyet temelli problemlerin çözülmesi için de bir baskı unsuru haline gelmiştir. Bu çalışma bahsedilen konularda, Okmeydanı'nda yürütülen saha çalışmasının çıktılarıyla hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
In many urban areas lack of tittle deeds have posed an important problem for the residents and local authorities responsible from these areas. Okmeydanı neighborhood in Beyoğlu, İstanbul has been such an area where most residents have not got a tittle deed. Since 1960s this problem have been tried to be solved by both central government and local authorities through cabinet decision, public mandate, law and amendments but never able to be solved. For the first time, the property problem in Okmeydanı is about to be solved through the legislations made recently. The research question of this study is why property problem, in terms of tittle deeds, of Okmeydanı is about to be solved now and what is the difference between processes then and now? The hypothesis of this study is the critical role played by legislative regulations during hand overs on properties and the solution of title deed problem. Increasing importance of urban land, opening land to capital investment via commodification and legal ground of urban transformation for re-construction of land became element of oppression to solve property based title deed problem in Okmeydanı. This study carried out a field research in Okmeydanı on subjects mentioned.