Ibn Khaldun's conception of dynastic cycles and contemporary theories of international system change: A comparative assessment
İbn-i Haldun'un hanedanlar döngüsü kavramı ve çağdaş uluslararası sistem değişimi teorileri: Karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 381687
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, İbn-i Haldun'un hanedanların yükselişi ve düşüşlerine dair görüşlerinin, günümüz uluslararası ilişkiler çalışmalarında da geçerli olduğu, ve getirdiği yeniliklerle uluslararası sistemin dönüşümünü daha iyi analiz etmemizi sağladığı öne sürülmektedir. Bu çalışma boyunca, İbn-i Haldun'un, dünya, tarih ve politika üzeirne görüşlerinin normatif olmaktan çok bilimsel olduğu görüşü savunulmuştur. Tarih, politika ve sistem dönüşümlerine dair çağdaş üç teorisyen Modelski, Gilpin ve Kennedy'nin benzer görüşleri olmasına rağmen, tez, Haldun'un değişim kavramının alana yeni açılımlar getirdiğini savunmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk kısmında sistem değişimleri konusundaki çağdaş realist teoriler ele alınmıştır. İkinci kısımda ise İbn-i Haldun'un önemli kavramları tanımlanmış ve onun düşüncesindeki döngüsellik tarif edilmeye çalışılmıştır. Özellikle Haldun'un asabiye kavramıyla, güç kavramının maddi ve maddi olmayan yönlerini tanımlayarak getirdiği yenilikler tartışılmıştır. Son olarak ise Haldun'un düşüncesindeki devletlerin yükselişi ve düşüşü mekanizması ve onu çağdaş teorilerden ayrıran yönleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to nurture the argument that Ibn Khaldun's thought on rise and fall of dynastical polities introduces a distinct approach to the field of International Relations. Throughout the paper, it is argued that Ibn Khaldun's perception about the world, history and politics is less normative but more scientific. However, it is also claimed here that despite the similarities on politics and cyclical history and even transition concept with realist such as Gilpin, Modelski, Kennedy, Khaldun's definition of change brought a great innovation to the field. This study firstly examines contemporary Realist approaches to power shift and their key concepts briefly. In the second section, original concepts of Ibn Khaldun are going to be explained and detailed, and it is argued that Ibn Khaldun's definition of power merge and support the material capability face of the power with the concept of asabiyyah. Therefore, asabiyyah should be taken into account while discussing motives behind rise and fall of the powers in the history. Finally, mechanism of rise and decline of polities in Khaldun's thought that differentiate him from contemporary theories will be investigated.