The Ottoman policy towards Jewish immigration and settlement in Palestine: 1882-1920
1882-1920 arası Osmanlı Filistini'ne olan Yahudi göç ve iskanına yönelik osmanlı politikası
  1. Tez No: 381688
  2. Yazar: BÜŞRA BARIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, 1882 ve 1920 yılları arası Osmanlı Devleti'nin Filistin'deki Yahudi göç ve iskanına olan politikasını incelemektedir. 1882'de Osmanlı Filistin'ine Yahudi göçü dalgası başlayınca, bazı Yahudi göçmenler Siyonist düşünce ile Filistin'de siyasi amaçlar güttüklerinden, Osmanlı Hükümeti Filistin'e göçü yasakladı. Fakat, Osmanlı yasaklarına rağmen, Filistin'de Siyonist bir varlık oluştu. Bu bağlamda, bu çalışma Osmanlıların Siyonist harekete karşı kısıtlayıcı bir politika izlemesini engelleyen faktörleri incelemeyi taahhüt etmektedir. Bu araştırmanın amacı günümüzde Siyonizm'e yönelik Osmanlı politikasıyla ilgili popüler düşüncelerin yanlış olduğunu ve bu konunun çok daha kompleks olduğunu göstermektir. Bu tez Osmanlı Hükümetinin ne ölçüde Filistin'deki Yahudi hareketini kısıtlamak istediğini sorgularken, aynı zamanda yabancı Yahudiler'in Osmanlı Hükümeti tarafından uygulanan birçok yasağa rağmen nasıl Osmanlı Filistin'ine gidip yerleşebildiği gibi sorulara da yanıt aramaktadır. Bu çerçevede, Osmanlı liderlerinin Filistin'deki Siyonist Hareket'e olan ilgileri de sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the characteristics of the Ottoman policy towards Jewish immigration and settlement in Palestine during the period between 1882 and 1920. When the waves of the Jewish immigration to the Ottoman Palestine started in 1882, the Ottoman government put restrictions on it as some of the Jewish immigrants were motivated by Zionist idea and had political aims in Palestine. However, despite the Ottoman restrictions, a Zionist presence emerged in Palestine. In this respect, this research undertakes to examine the factors that prevented the Ottomans from pursuing a restrictive policy towards Zionist movement. The aim of this research is to indicate that the popular beliefs concerning the Ottoman policy towards Zionism at present are mistaken and the issue is more complex. This thesis will also seek to answer the questions such as how the foreign Jews were able to go and settle in the Ottoman Palestine while questioning the capability of the Ottoman system to manage the control of its regulations. In this framework, the interest of the Ottoman leaders in the Zionist movement in Palestine will also be questioned.