Construction and deconstruction of the nation and nationality in Kazuo Ishiguro's an artist of the floating world and The Remains of the Day
Kazuo Ishiguro'nun değişen dünyada bir sanatçı ve Günden Kalanlar isimli romanlarında millet ve milliyetçilik kavramlarının kuruluşu ve yapıbozumu
  1. Tez No: 381694
  2. Yazar: HİLAL DOĞRU BAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez karşılaştırmalı olarak Kazuo Ishiguro'nun Değişen Dünyada Bir Bu tez karşılaştırmalı olarak Kazuo Ishiguro'nun Değişen Dünyada Bir Sanatçı (1986) ve Günden Kalanlar (1989) isimli romanlarında millet ve milliyetçilik kavramlarının kurmaca olduğunun temellendirilmesi üzerinde durmaktadır. Bu tezde Benedict Anderson ve Homi K. Bhabha'nın teorileri ışığında, Ishiguro'nun romanlarının“Japon”ve“İngiliz”kimliklerini hangi yollarla kurguladığı ve yapıbozuma uğrattığı araştırılacaktır. Tez aynı zamanda bu romanlardaki güvenilmez anlatıcıların ulusal bir topluluk oluşturma yöntemlerindeki değişimler dolayısıyla hayal kırıklığına uğramasıyla sonuçlanan emperyal ulusal kimlik oluşturulma süreçleri üzerinde duracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses in a comparative manner on the ways in which the nation and nationality are foregrounded as constructs in Kazuo Ishiguro's An Artist of the Floating World (1986) and The Remains of the Day (1989). The ways in which Ishiguro's novels construct and deconstruct“Japaneseness”and“Englishness”will be explored in the light of the theories of Benedict Anderson and Homi K. Bhabha. The thesis will also focus on imperial national identity formation of the unreliable narrators in these novels, both of which conclude by the narrators' disillusionment as a result of alterations in the ways in which the national community is imagined.