Integrity as it relates to job performance, organizational citizenship behavior and withdrawal behavior: Moderating effect of organizational justice
Kişisel bütünlüğün iş performansı, örgütsel yurttaşlık davranışları ve geri çekilme davranışları ile ilişkisi: Örgütsel adalet algısının moderasyon etkisi
- Tez No: 381695
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; kişisel bütünlük/dürüstlük ile iş performansı, örgütsel yurttaşlık davranışları ve geri çekilme davranışları (işten ayrılma niyeti ve devamsızlık) gibi kritik örgütsel çıktıların arasındaki ilişkide örgütsel adalet algısının moderasyon etkisini araştırmaktır. Yapıcı örgütsel davranışlar gösteren ve geri çekilme davranışlarına sahip olmayan yüksek performanslı çalışanlar firmalar tarafından istenmektedir. İşe alımda yaygın bir şekilde kullanılan kişisel bütünlük testleri (Bergmann, Mundt, & Illgen, 1990), böyle bir iş gücü oluşturmaya katkı sağlamayı hedefler. Bilimsel çalışmalar, kişisel bütünlük testi sonuçlarının iş performansı (Schmidt & Hunter, 1998) ve geri çekilme davranışlarını (Van Iddekinge, Roth, Raymark, & Odle-Dusseau, 2012) yordamada etkili olduğunu göstermektedir. Örgütsel adalet, Folger ve Cropanzano (1998) tarafından, adil ya da adil olmayan bir şekilde davranıldığı algısını oluşturan örgütsel durumlar olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada adalet algısının, kişisel bütünlük ve örgütsel çıktılar arasındaki ilişkide belirleyici olması beklenmektedir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'de Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın farklı birimlerinde görev yapan 283 çalışan oluşturmaktadır. İş performansı olarak yönetici değerlendirmeleri, devamsızlık ölçümü olarak çalışan dosyalarındaki devamsızlık bilgileri kullanılmıştır. Diğer değişkenlerle ilgili veriler katılımcıların öz beyanıdır. Bulgular, sadece dürüstlük-işten ayrılma niyeti arasında marjinal bir moderasyon etkisini gösterse de, önemli bazı tespitler yapılmıştır. Örgütsel adalet algısı; iş performansı ve örgütsel yurttaşlık davranışları ile pozitif, işten ayrılma niyeti ile negatif ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, kişisel bütünlük örgütsel yurttaşlık davranışları ile pozitif, devamsızlık davranışı ile negatif ilişkili bulunmuştur. Yaş, bazı ilişkilerde önemli bir değişken ya da moderator olarak olarak belirmiştir. Çalışmanın kısıtlılıkları tartışılmış, gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the moderation effect of organizational justice perceptions in the relationships between integrity and critical organizational outcome variables, namely, job performance, organizational citizenship behavior, and withdrawal behaviors (turnover intentions and absenteeism). High performing employees with constructive organizational behaviors and without withdrawal behaviors are desired by organizations. Integrity tests, widely used in personnel selection (e.g., Bergmann, Mundt, & Illgen, 1990), aim to contribute to the creation of such a work-force. Empirical evidence suggests that integrity test scores significantly explain the variance in task performance (Schmidt & Hunter, 1998) and withdrawal behavior (Van Iddekinge, Roth, Raymark, & Odle-Dusseau, 2012). Organizational justice is defined by Folger and Cropanzano (1998) as the conditions in organizations leading perceptions of being treated fairly or unfairly. In the present study, justice perceptions were expected to moderate the relationships between integrity and interested outcome variables. Two-hundred-eighty-three employees from different branches of an organization in the telecommunications sector in Turkey constituted the sample. Supervisory ratings were used to measure task performance, and absenteeism measure was obtained from personnel files. Other measures were based on self-report. Although organizational justice perceptions moderated the integrity-turnover relationship marginally only, there were some critical findings. Organizational justice perception correlated positively with job performance and OCB; and negatively with turnover intentions. Moreover, integrity correlated positively with OCB and negatively with absenteeism. Age appeared as a critical factor, in fact a moderator, for some relationships. Limitations of the study are discussed and suggestions for future research are presented.