Turkey's relations with Syria in the context of the Kurdish issue: 1980-2014
Kürt meselesi ekseninde Türkiye'nin Suriye ile ilişkileri: 1980-2014
- Tez No: 381693
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, 1980 ve 2014 yılları arası, Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerini Kürt meselesi ekseninde incelemiştir. Bu tezin temel amacı, Kürt meselesinin, Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerini etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu göstermektir. Bu bağlamda, bu çalışma PKK'nin Türkiye-Suriye ilişkilerine 1980'lerde ve 1990'larda ne ölçüde etki ettiğini sorgulayacaktır. Bu tez, ayrıca 2000'li yıllarda Suriye'nin PKK'ye karşı sert tavrının ve Türkiye'nin Suriye'ye karşı güvenlik-odaklı dış politika anlayışını revize etmesinin, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere katkısını inceleyecektir. Akabinde, bu çalışmanın dördüncü bölümünde ilk olarak, 2011 yılının Mart ayından itibaren Suriye'de başlayan halk ayaklanmalarından sonra Türkiye'nin Suriye'ye yönelik izlediği dış politika tartışılacaktır. Daha sonra, Türkiye'nin Rojava'da özerk bir Kürt yönetimi kurulmadan önce ve sonra, PYD ve diğer Suriye muhalefet hareketleri ile olan ilişkileri irdelenecektir. Bu çerçevede, Türkiye'nin Rojava politikası etraflıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Turkey's relations with Syria in the context of the Kurdish issue concentrating on the period between 1980 and 2014. The aim of this thesis is to demonstrate that one of the main determinant factors behind Turkey's foreign policy towards Syria was the Kurdish issue in the covered period. In this regard, the study will seek to answer the questions such as how the PKK had an impact on Turkey's relations with Syria in the 1980s and 1990s. Then, the thesis will also seek to show that Syria's tough stance against the PKK and Turkey's departure from the security-based foreign policy yielded on having good relations between the two countries in 2000s. At the end, the fourth chapter of this study discussed Turkey's foreign policy towards Syria in the aftermath of the uprisings which began in March 2011. Afterwards, firstly, the thesis will focus on Turkey's relations with the PYD and Syrian opposition movements before and after the establishment of a Kurdish autonomous administration in Rojava. Then, Turkey's Rojava policy is discussed in detail.