Market adaptation strategies of major natural gas companies in the European Union
Avrupa Birliği pazarında faaliyet gösteren büyük doğal gaz şirketlerinin pazar adaptasyon stratejileri
  1. Tez No: 381696
  2. Yazar: SEZEN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa Birliği doğal gaz pazarındaki değişen dinamikler ve Avrupa Birliği'nin sürdürmekte olduğu reformlar pazardaki aktif şirketleri örgütsel değişime ve stratejik değişim yönetimi uygulamalarına yönlendiriyor. Avrupa Birliği gaz pazarındaki hukuki düzenlemeler rekabeti arttırmayı ve pazara yeni firmaların girişini kolaylaştırmayı hedefliyor. Pazardaki serbestleşmenin ve yönetim ayrıştırmasının daha sağlıklı bir rekabet sağlayacağı beklenmekte iken, literatürdeki bazı kaynaklar bu uygulamaların beklenen sonuçları yaratamayabileceğine dikkat çekiyor. Bu tez çalışması, Avrupa Birliği tarafından düzenlenen gaz piyasası reform paketlerinin değişen dünya pazarı dinamikleri ile birlikte, şirketleri farklı işbirliği çalışmalarına ve stratejik örgütsel değişimlere yönlendirdiğini; bunun sonucu olarak da şirketlerin pazar içerisinde azalan kontrol güçlerini dengelediğini ve rekabetin beklendiği ölçüde artamayacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent changes in the EU natural gas market as well as imminent aims of the European Union policy makers pushed natural gas companies into a position that strong change management systems and organizational modifications are in need. The regulatory changes enforced into the market are aimed to increase competition and ease the market entry. While the liberalization and unbundling in regulated markets are expected to bring better and healthier competition; some literatures point out that they may not create the expected results as projected. Consequently this thesis argues that, together with the changing global dynamics of natural gas markets, reform packages in of the EU is causing the companies to get involved in different collaborative actions and strategic organizational changes which will compensate for the decreased control over markets due to unbundling and will not increase competition as expected.