Türkiye'de gelir dağılımı problemi ve gelir dağılımının iyileştirilmesine yönelik öneriler
Income distribution problem in Turkey and suggestions for improvements of income distribution
- Tez No: 381711
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gelir dağılımı ve gelir dağılımı adaletsizliği gerek Türkiye gerekse de diğer ülkeler için sosyo-ekonomik bakımdan önemli kavramlardır. Gelir dağılımı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kalkınma ve büyümenin önünde en önemli engellerden biri olarak görülmektedir. Türkiye, son yıllarda düzelmiş olsa da gelir dağılımı konusunda az gelişmiş ülkelerle aynı seviyede görülmektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, gelir dağılımı kavramı ve gelir dağılımının önemi üzerinde durulmuş, daha sonra gelir dağılımı yaklaşımları ve gelir dağılımını ölçüm yöntemleri incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, gelir dağılımı politikasının amaçları ve araçları incelenmiş, daha sonra ise iktisadi ve iktisadi olmayan makroekonomik faktörlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu bölümde özellikle Türkiye'yi etkileyen makroekonomik fak-törlerin gelir dağılımı üzerindeki etkisine önem verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de gelir dağılımının seyri ve gelişimi üze-rinde durulmuş, daha sonra Türkiye'de gelir dağılımını bozan faktörler ve gelir dağılımının iyileştirilmesi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Income distribution, inequality of distribution of income is one of the important phenomena in terms of socio-economical point of view for both Turkey and other countries. Especially in developing countries, income distribution is recognized as one of the biggest obstacles to develeopment and growth. Turkey looks like it is at the same level as underdeveloped countries even if it has improved its condition in recent years. The study consists of three parts. In the first part, handle to concept of income distribution and its importance and then income distribution approaches and methods of measuring income distribution are analyzed. In the second part, income distribution policy and its tools are analyzed and then the effect on income distribution of macroeconomic factors whether they are economic or uneconomic has been evaluated. In this part, especially it has been put more emphasis on the effect of more economic factors affecting Turkey cronicly on income distribution. In the last part of the study, course of income distribution and its developments are analyzed in Turkey and then the factors disrupting the income distribution and suggestions for improvements of income distribution studied in Turkey.