1930'lu yıllarda inkılâp kitaplarının din meselesine bakışları
The view of the revolution books at religion issue in 1930's
- Tez No: 381720
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
“1930'lu Yıllarda İnkılâp Kitaplarının Din Meselesine Bakışları”başlıklı tezimiz, Cumhuriyet İdeolojisinin, mezkur tarih diliminde kaleme alınmış inkılâp kitapları üzerinden, din/İslâm meselesinin incelenmesine yönelik bir çalışmayı içermektedir. Gerek devlet eliyle yazdırılmış gerekse birtakım bağımsız yazarın kaleminden çıkan kitaplardan oluşan inkılâp kitapları, çeşitlilik bakımından piyesten fikir kitabına kadar geniş bir yelpaze arzetmektedir. Çalışmamızda Kemalist ideolojinin kendini tanıtma ve benimsetme adına halka yöneldiği yıllar olarak ayrı bir önemi haiz olan 1930'lu yıllar ve bu amaç uğruna organize olmuş inkılâp kitapları takip edilebilecektir. İnkılâp kitapları özelinde Cumhuriyet ideolojisinin din/İslâm meselesini ortaya koymaya çalıştığımız bu eser,“İnkılâp Kitaplarında Dinle Alâkalı Meselelerin Ele Alınışı”ve“İnkılâp Kitaplarının Dinle Alâkalı Meselelere Bakışının Arka Plânı”şeklinde iki bölümden oluşmaktadır. Bahsi geçen ve tezimizin temel kaynaklarını oluşturan inkılâp kitaplarının, dönemde okutulmuş ders kitapları olmadıklarını belirtmek gerekir. Bununla birlikte 1930'lu yıllarda yazılmış ve resmî olarak okullarda okutulmuş tarih ders kitapları ile de çalışmamızı desteklemeye çalıştığımızın da altını çizmek isteriz. Meseleyi daha iyi ve daha tarafsız ortaya koyma adına tezimizin“Giriş”kısmında eserlerimizi ve yazarlarını tanıtmayı tercih ettik. Bu çalışmada inkılâp kitapları tasvir metodu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis with the title of ''The View of the Revolution Books at Religion Issue'' includes the study about examination of religion/Islam issue in terms of the revolution books which were authored at that aforesaid time-slice. The revolution books, some of them were authored by favour of state and some of those books were authored by well-known authors, displays many different kinds as stage play or thought books. In our study, we follow the revolution books of 1930's which were authored in the decisive period for Kemalist ideology as for introduce and adopt itself to public. This thesis in which we tried to put the religion/Islam issue of republican ideology on the table consists of two chapters as ''The Study on the Issues related to Religion in Revolution Books'' and ''The Background of the View of the Revolution Books to Issues related to Religion''. We have to clarify that the revolution books, which are the main resources of our thesis, were not the school books. In addition to that, it is helpful to say that we tried to support our thesis by utilizing the school books of 1930's. To examine the issue more objectively and in a better way, we prefered to introduce the revolution books and their authors in preamble of our thesis. In this study, the revolution books were examined with the method of description.