Basına göre Türkiye'de sosyal değişme ve Avrupa'da revizyon çabaları(1935-1939)
According to press social change in Turkey and revision efforts in Europe(1935-1939)
  1. Tez No: 546689
  2. Yazar: BAYRAM ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Türkiye, 1920'li ve 1930'lu yıllarda çok hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşadı. Siyasi ve ekonomik alanda görülen modernleşmenin sosyal yaşamda da yansımaları oldu. Türk toplumunun içe dönük yapısından sıyrılması ve modern bir toplum olma süreci hızlandı. Günlük yaşamda, kültürde, sanatta, sağlıkta, ülke kalkınması ve çalışma yaşamında somut sosyal değişme dinamikleri görüldü. Bu kapsamlı sosyal değişme olgusu, İkinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesine rastlayan 1935-1939 döneminde de devam etti. Sosyal yaşamdaki değişme ile ilgili, dönemin Türk toplumunda ve ve basınında çok sayıda örnek görmek mümkündür. Dönemin Türkiyesi, bir yandan hızlı bir modernleşme süreci yaşarken diğer yandan da dış dünya ile entegrasyon süreci hızlandı. 1935 sonrası yıllarda, Avrupa'da ve dünyanın bazı bölgelerinde çok önemli uluslararası politik krizler yaşandı. Dünya kamuoyunda, büyük bir genel savaşın yaklaştığı yönünde umutsuz bir beklenti oluştu. Türkiye, bu krizlerin doğrudan odağında olmamakla birlikte gelişmeleri yakından takip etti. Uluslararası krizlerin gölgesinde Türkiye'yi ilgilendiren bazı dış politika sorunları da bu dönemde çözümlendi.
Özet (Çeviri)
Turkey went through a very rapid change and transformation process in 1920's and 1930's. Modernisationrealised in political and economic field had its reflections in social life too. Coming out of inward oriented structure and becoming a modern society process of the Turkish society accelerated. Material social change dynamics were observed in daily life, culture, arts, health services, economic and social development and work life. This comprehensive social change phenomenon continued during 1935-1939 period just before WW II. It is possible to see vast number of examples in Turkish society and the pres regarding the change in social life of this period. While Turkey was going through a rapid modernisation process during this period, a process of integration with the external world had also accelerated. During the years following 1935, very important political crises broke out in Europe and in some other parts of the world. A desperate anticipation of the approaching of a general great war emerged in world public opinion. Although it was not directly in the centre of these international crises, Turkey followed developments closely. Some foreign policy problems that involved Turkey were also solved during this period under the shadow of these international crises.