Türkiye'de tarımsal dönüşüm ve yeniden-metalaşma
Agrarian transformation in Turkey and re-commodification
  1. Tez No: 381811
  2. Yazar: EKİN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez çalışması, tarımsal ekonomi-politik yaklaşımı ve 'metalaşma' kavramından faydalanarak Türkiye tarımındaki metalaşma pratiklerini hem gıda hem de küçük meta üreticilerinin basit yeniden üretimleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Metalaşma süreci sadece daha önce meta-dışı formda bulunan gıda, su ve hatta doğa gibi alanları değil, aynı zamanda bütün toplumsal hayatı kuşatmaktadır. Dünya ekonomisi 1970'li yıllardan itibaren derin bir yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Neoliberalizm olarak tanımlanan bu sürecin en belirgin özelliği, daha önce metalaşmamış ve piyasalaşmamış alanları, metalaşma ve piyasalaşma dinamiklerine dahil etmesidir. Toprak, su, tohum, tarımsal ürün, beslenme ve tarımsal üretimin kadim bilgisi giderek üreticilerin ellerinden alınmakta, tarımsal üretim sermayenin tahakkümü altına girmektedir. Türkiye'de de, 2000'li yıllardan itibaren tarımsal destekleme politikalarının büyük ölçüde tasfiye edilmesi ve nitelik değiştirmesi sonucu tarımdaki metalaşma ve piyasa dinamiklerine bağımlı olma durumu giderek güçlenmektedir. Ulusötesi tarım-gıda şirketleri ve banka sermayesi, tarımı desteklemekten vazgeçen devletin yerini almaktadır. Küçük üreticiler tarımsal üretim süreci üzerindeki kontrollerini kaybetmekte, yoksullaşmakta ve mülksüzleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to investigate the commodification practices in Turkish agriculture in terms of both food and the simple reproduction of petty commodity producers, with the help of agrarian political economy approach and the concept 'commodification'. The commodification process surrounds not only the spaces like food, water, even the whole nature those are formerly out of commodity form, but also whole social life. From the 1970's on, the world economy has entered into a profound restructuring process. The most prominent feature of this process, that's defined as neoliberalism, its inclusion of previously uncommodified and unmarketized spheres into the dynamics of commodification and marketization. The land, water, the seed, agricultural product, nourishment and ancient knowledge of agricultural production are being commodified, as agricultural production increasingly comes under the domination of the capital. From the 2000's on, as a result of drastical liquidation and modification of former policies of agricultural support on a large scale, the commodification and the state of dependency on market dynamics have been becoming increasingly reinforced in Turkey. Transnational agro-food companies and finance capital have been substituting the state, which has long abandoned agricultural support policies. Petty producers have been losing their control over the process of agricultural production, and becoming impoverished and dispossessed.