Devlet-köylü ilişkisinde değişim dönüşüm süreçleri
Change and transformation process in the state peasant relation
- Tez No: 265589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1970'li yıllardan itibaren kapitalizmin yeniden yapılanışıyla birlikte tarımsalyapılarda dünya ölçeğinde bir dönüşüm yaşanmaktadır. Sosyal bilimler alanının başatsorunsallarında biri olan ?tarım sorunu tartışması? bu dönüşümle birlikte yeniden ilgiodağı haline gelmektedir. Genel olarak dünya ölçeğinde özel olarak da Türkiye'de yaşananbu dönüşümün devlet politikaları merkezindeki bileşeninden biri devletin tarımsal alanadönük alım ve girdi desteklerini çekmesiyken diğeri ulusal gümrük duvarlarının kaldırılıpmetaların uluslar arası düzlemde değerlendirilmesidir. Bununla eş-zamanlı olarak,tarımsal üretimin ileri ve geri bağlantıları aracılığıyla sermayenin tarımsal üretime nüfuzuartmaktadır. Girdi kullanımındaki metalaşma düzeyi ve metaların pazarlama kanal vekoşullarındaki dönüşümle birlikte küçük meta üreticileri için tarımsal faaliyet giderek risklibir üretim faaliyeti haline gelmektedir.Tarımsal dönüşümü küçük meta üreticileri merkezinde çözümlemeye yönelen bu tezampirik odağına Çanakkale ili karasakız cinsi üzüm yetiştiren küçük meta üreticisihaneleri almaktadır. Hane anketleri ve derinlemesine mülakat yöntemiyle, Çanakkaleilinde 2 köy 1 beldede yürütülen alan çalışmasının bulguları ışığında bu sürecin bir yandanküçük meta üreticilerinin çeşitlenme farklılaşma eğilimini arttırırken bir yandan ?emeğindeğersizleşmesi? noktasında türdeşleştirici bir dinamik olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
A world scale transformation has been experienced since 1970's, with therestructuring of capitalism. As a main problematic in the field of social sciences,“debateon agrarian question”has been on the focus of interest recently. The so-calledtransformation on the whole and peculiarly in Turkey has two main axes with regard to thestate policies. One of the main components is the states withdrawal of the purchase andinput support in the agricultural area, the abrogation of the national custom barriers, andthe evaluation of commodities in the international markets. Simultaneously, though theforward and backward linkages of the agricultural production, capital is enhancing itspenetration into the field of agriculture. Agricultural production becomes more risky withthe rising level of commodification in the input usage and the transformation of thechannels and conditions of the realization process of the commodities.In this study, it is aimed to analyze the structural transformation of agriculture inTurkey with an empirical focus on the petty commodity producers, who produce grapes inÇanakkale. As a result of the field study conducted in two villages and one town ofÇanakkale province, using the method of in depth interview along with the survey, it isargued that the so-called process raises diversification and differentiation tendency of pettycommodity producers on the one hand, and acts as a homogenizing dynamic(devolarization of labor) on the other hand.