2007-2012 yılları arasında AÜTF İmmünoloji-Allerji Bilim Dalına başvuran antikor eksikliği olgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of antibody deficiency who applied between 2007-2012 years to Ankara University Department of Immunology-Allergy
- Tez No: 455763
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN FİGEN DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Primer antikor eksiklikleri (PAE) en sık görülen primer immün yetmezliklerdendir. PAE?nin klinik bulguları heterojen olup asemptomatikten ağır enfeksiyonlara kadar değişmektedir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Pediatrik İmmünoloji-Allerji Bilim Dalı?na 2007-2012 yılları arasında başvuran antikor eksikliği tanılı veya bu tanıyla takip edilmekte olan 226 olgu klinik, laboratuvar ve dermografik olarak değerlendirildi. Olguların %41,6?sı(n=94) kız, %58,4?ü (n=132) erkekti. Antikor eksikliği tanıları arasında en sık SÇGH?nin görüldüğü belirlendi. Antikor eksikliği olguları arasında akraba evliliği en sık SDİY?de saptandı. Semptomların başlama yaşı ortalama 0,9-5 yaş arasında ve tanı yaşları 2-11 yaş arasında idi. Tanıda gecikme en sık Hiper IgM sendromunda ve SDİY olgularında görüldü. Çalışmadaki olguların tanı anında en sık klinik bulgusu tekrarlayan üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıydı.
Özet (Çeviri)
Primary antibody deficiencies (PADs) are the most common primary immunodeficiencies. The hallmark of PADs is a defect in the production of normal amounts of antigen-specific antibodies. PADs represent a heterogeneous spectrum of conditions, ranging from often asymptomatic to the severe enfection. In this study were evaluated 226 patients whith antibody deficiency admitted to Ankara University Department of Pediatric Immunology-Allergy between 2007-2012 years according to their clinical, laboratory and demographic features. %41,6 (n=94) of patient was females, %58,4 (n=132) was males. The most common diagnosis of antibody deficiency was THI. Among patients with antibody deficiency parental consanguinity was most common in patients with CVID. The average age at the begining of the symptoms was differed between 0,9-5 years and at diagnosis was 2-11 years. Delay in diagnosis was more common in patients with Hyper IgM syndrome and CVID. The most common clinical manifestation at diagnosis in study cases, was recurrent upper and lower respiratory tract infections.