Intra-industry trade and cross-border pollution: The impact of FDI
Endüstri içi ticaret ve sınır ötesi kirlilik: Doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYY)'nın etkisi
  1. Tez No: 381921
  2. Yazar: MERVE KUMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR KAYALICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez, yabancı yatırım ve sınır ötesi kirlilik varsayımları altında, ülkelerin işbirliği yaptıkları ve yapmadıkları durumlarda optimum çevre politikalarını incelemektedir. Kurulan iki ülkeli modelde, her bir ülke homojen ürün üreten kendi yerli firmasına sahiptir. Bu ülkeler arasında endüstri-içi ticaret ve sınır ötesi kirlilik olduğu varsayılmıştır. Ayrıca her iki ülkede de işsizlik söz konusudur. Çalışmanın ikinci aşamasında modele, daha az verimle üretim yapan yerli firmaya sahip ülkeye yerleşmek isteyen bir çok uluslu şirket eklenmiştir. Sonuçlar bu yabancı yatırımın ev sahibi ülkenin ve diğer rakip ülkenin çevre politikaları üzerinde bir etkiye sahip olduğunu söylemektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis examines optimal non-cooperative and cooperative environmental policies in the case of foreign investment and cross-border pollution. In the model there are two countries and each country has one domestic firm that produces a homogeneous product. It is assumed that there is intra-industry trade between the countries. Both countries are assumed to have unemployment and there is cross-border pollution between these countries. In the extended model, there is a multinational company, which wants to invest in one of the countries with more inefficient domestic firm. The results say that the foreign investment has an impact on countries' environmental policies.