Ney meşki̇nde sözlü gelenek ve nesi̇ller arası deği̇şi̇mi̇: Ni̇yazi̇ Sayın, Sali̇h Bi̇lgi̇n ve Hüseyi̇n Özkılıç özeli̇nde
Oral tradition in ney education: Transgenerational change specific to Ni̇yazi̇ Sayın, Sali̇h Bi̇lgi̇n and Hüseyi̇n Özkılıç
- Tez No: 381922
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN DOĞRUSÖZ DİŞİAÇIK, PROF. DR. LAZARE CEM BEHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ney geleneği ülkemizde yüzyıllardır süregelmektedir. Bu süreçte hem icra hem de eğitim-aktarım anlamında değişime uğradığını tahmin ettiğimiz ney geleneğinin, nesilden nesile aktarılırken nasıl bir değişim geçirdiği meçhuldur. Biz bu çalışmamızda yazılı ve canlı kaynakların elverdiği ölçüde ney eğitim ve aktarımının modern gelişimini incelemekteyiz. Niyazi Sayın üslubunun egemen üslup olmasının bizce sadece musiki ile ilgili olmadığını tahmin ediyoruz. Bu sebeple, ney eğitim ve aktarımının, yani ney meşkinin bu üsluba çok önemli bir katkı sağladığına inanmaktayız. Çünkü bu ekolün meşkinde sohbet ve muhabbet, başka bir anlamda yoğun bir iletişim önemli bir ilkedir. Bu çalışma, üç nesile ait neyzenin meşklerinde bir değişim olup olmadığını araştırmaktadır. Ney meşklerini kişisel olarak deneyimlemekle beraber, meşk kayıtları ve neyzen mülakatlarından faydalandık. Tezimiz, ney meşk geleneğini irdelerken, onun özelliklerini ve sözlü gelenek ile bağlantısını inceler. Ney meşkinin nasıl değiştiği ve hangi özelliklerinin değiştiğini araştırmak, bizi sadece geleceğe yönelik bir sonuca değil fakat aynı zamanda geçmişe yönelik bir yaklaşıma ulaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The ney, as a core instrument of Ottoman-Turkish music maintains its tradition since several centuries. The instrument is musical but also spiritual, artistic, poetic and symbolic; in other words it's a sufi instrument. Therefore the transmission of the instrument is rather characteristic. Since it is based on a disciple-apprentice relation, the transmission is highly oral. We believe that this tradition has been changing and thus we scrutinize the tradition in its oral aspect, beginning from the modern era. The three generations in ney education is analized with detail; word definitions are cleared; the system of education and transmission is examined in detail in order to understand what is happening during the transmission. This study examines the meşk of ney instrument and its aspects of oral tradition. Looking for the transgenerational changes would not only lead us to a future projection but also to a historical approach.