Yenikapı Metro ve TEİAŞ arkeolojik kazılarından açığa çıkarılan İznik seramiklerinin değerlendirilmesi
Assessment of the İznik tiles revealed at the Yenikapı Metro and TEİAŞ archaeological excavations
  1. Tez No: 381923
  2. Yazar: HASAN BİNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından 2004 yılında başlatılan Yenikapı Arkeolojik Kazıları, İstanbul arkeolojisini ve dünya uygarlık tarihini daha iyi anlamamız için bilim insanlarına yeni veriler sunmuştur. Bu kazılarda ortaya çıkan birçok buluntu grubu arasında en fazla sayıya sahip olanı farklı amaçlar için üretilen pişmiş toprak kaplardan günümüze ulaşanlarıdır. Pişmiş toprak kaplar yapıldığı dönemin teknolojisi, ekonomisi, kültürel, ticari ilişkileri ve sanatı hakkında bilgi verdiğinden araştırmacılar için büyük önem taşımaktadırlar. Bu tezde Yenikapı Metro ve TEİAŞ Arkeolojik Kazıları'ında açığa çıkarılan 15. ve 16. yy'da İznik'te üretilip dönemin başkenti Konstantiniye'de kullanılan seramikler ele alınmış, buluntuların Osmanlı Dönemin'de Langa Bostanı olarak bilinen kazı alanına nasıl gelmiş olabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The archaeological excavations in Yenikapi, made by the Istanbul Archaeological Museums since 2004, give new data to reserchers in order to understand the archeology of İstanbul as well as the word civilization history. The majority of findings discovered in these excavations are earthenware, produced for different purposes. Earthenware plays a significant role for the researchers since they give clues abaut technology, commercial relation and art of the time they were produced. Therefore, in this thesis firstly the production of the 15th and 16th centuries Iznik ceramics -found in thr Yenikapi Metro end TEİAŞ Archaelogical excavations -utilized in the capital city of the time, Konstanntiniye, are discussed. Secondly, these findings are searched for how the ones remaining from the Ottoman period until nowadays replaced and came into another archaeological area, known as Langa Bostanı.