Ortaöğretim öğrencilerinin akıllı tahta kullanımına yönelik tutum ölçeği geliştirilmesi, güvenirlik ve geçerlik çalışması: Sivas ili uygulaması
Developing of attitude scala for the students of secondary school and high schools to use smart board; an analysis of reliability and validity: An application in Sivas
  1. Tez No: 381974
  2. Yazar: RAHİM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kapsamında, ortaöğretim öğrencilerinin yeni bir öğretim teknolojisi olan akıllı tahtaları kullanımına yönelik tutum ölçeği geliştirilmiştir. Uygulamaya dönük bu çalışmada Ortaöğretim Öğrencilerinin Akıllı Tahta Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği'ne ilişkin korelasyona dayalı madde analizi ve t testine dayalı madde analizi yapılmıştır. Ölçeğin güvenirlik çalışması kapsamında test-tekrar test yöntemi uygulamaları yapılmış, ölçeğe uygulanan iç tutarlılık analizinde alt boyutlarına ait Cronbach α değerlerinin 0,533 ile 0,905 arasında değer aldığı ve ölçeğin toplam Cronbach α değeri ise 0,940 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
An aptitude scale in using smart boards, which one of the elements of new teaching technologies, for the students of secondary school and high school, was developed by this study. In this experimental study, article analysis, co-relation analysis and t-test analysis for using smart boards related with Attitude Scale by the students of secondary school and high school were realized.To have the reliability of the t-test the methods of test and re-test were applied. It was seen that the Cronbach α value in sub-dimensions in consistency analysis was between 0,533 and 0,905, whereas the total value of Cronbach α value is 0,940.