Androgenetik alopesi tanılı kadın hastalarda epikardiyak yağ dokusu kalınlığının ölçümü ve hastalığın şiddeti ile korelasyonu
  1. Tez No: 880182
  2. Yazar: HASAN KADİR YELKENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CEBECİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş-Amaç: Androgenetik alopesi (AGA), ilerleyici terminal saç kaybı ile seyreden, dünya genelinde en sık görülen saç dökülmesidir. AGA yalnızca saç dökülmesi ile seyreden bir hastalık olmayıp birçok komorbidite ile beraber bulunabilir ve özellikle metabolik sendroma, kardiyovasküler hastalıklara yatkınlık artar. Epikardiyal yağ dokusu (EYD), kalbin miyokard ve viseral perikard tabakaları arasında bulunan, koroner sistem ile direkt olarak ilişkili biyoaktif bir dokudur. Bu dokunun kalınlığı, kardiyovasküler hastalık riskini gösteren duyarlı bir parametre olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada; kadınlarda AGA ile EYD kalınlığı arasındaki ilişkinin, hastalık şiddetini gösteren Ludwig evrelemesine göre karşılaştırılması; ilaveten kardiyovasküler hastalık riskini gösteren biyokimyasal parametrelerle bu ilişkinin desteklenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hamidiye Tıp Fakültesi, Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğinde, klinik görünüm ve dermoskopik kriterlerle desteklenerek AGA tanısı alan 91 kadın hasta ile 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu dahil edildi. AGA tanısı alıp Ludwig evrelemesine göre sınıflandırılan hastaların tümüne ve kontrol grubuna Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde transtorasik ekokardiyografi (TTE) işlemi yapıldı. EYD kalınlığı parasternal uzun eksen pencerede sağ ventrikül ile komşu olan ekosuz alanın sağ ventrikül duvarına dik olarak ölçümü ile hesaplandı. Veriler Ludwig evrelemesine ve kontrol grubuna göre karşılaştırılmak üzere kaydedildi. Ayrıca kardiyovasküler hastalık risklerini gösterebilen vücut kitle endeksi (VKİ), bel çevresi, açlık kan şekeri, insülin, insülin direncinin homeostatik modeli değerlendirilmesi (HOMA-IR), total kolesterol, trigliserid, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), gama glutamil transferaz (GGT), yüksek sensitif C reaktif protein (hs-CRP), tiroid stimulan hormon (TSH) serbest T4 (fT4) gibi parametreler çalışma grubunda ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel analizler ile değerlendirildi. viii Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta grubunun yaş ortalaması 32,9 ± 9,5 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 31,5 ± 9,6 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Androgenetic alopecia (AGA) is the most common type of hair loss worldwide, characterized by progressive terminal hair loss. AGA is not only a condition of hair loss but can also be associated with many comorbidities, particularly increasing susceptibility to metabolic syndrome and cardiovascular diseases. Epicardial adipose tissue (EAT) is a bioactive tissue located between the myocardium and the visceral pericardium layers of the heart, directly associated with the coronary system. The thickness of this tissue is considered a sensitive parameter indicating the risk of cardiovascular disease. In this study, the relationship between AGA in women and EAT thickness is compared according to the severity of the disease as determined by the Ludwig classification. Additionally, this relationship is supported by biochemical parameters indicating the risk of cardiovascular disease. Method: The study included 91 female patients diagnosed with AGA supported by clinical appearance and dermoscopic criteria, as well as 30 healthy volunteer control subjects, at the Dermatology and Venereology Clinic of Hamidiye Medical Faculty, Health Sciences University, Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital. Transthoracic echocardiography (TTE) was performed on all patients diagnosed with AGA and classified according to the Ludwig staging system, as well as on the control group, at the Cardiology Clinic of Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital. EAT thickness was calculated by measuring the echo-free area adjacent to the right ventricle wall perpendicularly to the right ventricle wall in the parasternal long-axis window. Data were recorded for comparison according to Ludwig staging and the control group. Additionally, parameters indicating the risk of cardiovascular disease such as body mass index (BMI), waist circumference, fasting blood sugar, insulin, homeostatic model assessment of insulin resistance (HOMA-IR), total cholesterol, triglycerides, lowdensity lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), gamma-glutamyl transferase (GGT), high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP), thyroid-stimulating x hormone (TSH), and free T4 (fT4) were measured in the study group. Results: The average age of the patient group included in the study was 32.9 ± 9.5 years, while the average age of the control group was 31.5 ± 9.6 years.