TSK uçucularının ilaç kullanma tutumları üzerine bir araştırma
- Tez No: 38201
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada TSKuçuculannın ilaç kullanma tutumları araştırılmıştır. İlk olarak uçuş perfomansını etkilemesi açısından ilaç grupları açıklanmış, sonra da değişik ülkeler tarafından uygulanan, ilaçların uçuş sırasında kullanım sınırlamaları belirtilmiştir. Daha sonra GATA.Hava ve Uzay Hekimliği Merkezinde, TSK uçucularının ilaç kullanma tutumlarının irdelemek için yapılan anket sonuçlan karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Anket alan 408 TSK. "uçucusundan % Wi uçuş sırasında uçuş doktoruna danışmadan ilaç kullandıklarını belirtmişlerdir. Bu konuda Kara K.uçucularının % 60 ile, Hava K. ve Deniz K. uçucularına göre belirgin şekilde önde olduğu bulunmuştur. Uçucular tarafından uçuş sırasında en çok kullanılan ilaçlar ağrı kesicilerdir. uçucuların % 61'i kullandıkları ilaçların uçuş sırasında olumsuz bir etkisinin olmadığını, % 39'u ise değişik yan etkileri olduğunu itiraf etmişlerdir. Bu yan itkilerde belirgin bir kümelenme bulunamamıştır. Diğer bir önemli sonuç ta, uçucuların yarısının (% 50) ya kullandığı ilaçlanıl olumsuz bir etkisi olmayacağım zannederek ya da uçuşunun kesileceği endişesi ile, uçuş doktorundan habersiz ilaç almış olarak uçuşa çıkmalarıdır. Bu sonuçlara göre, uçuş doktoruna danışmadan ilaç kullanılmaması, uçuculara ürekli hatırlatılmalı, en küçük bir ihmale bile meydan verilmemelidir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we investigated the drug use attitude of Turkish Armed Forces pilots. At the first part, it was reviewed drug groups in view of effecting the flying performance, and restrictions for drag use during active flying. Then, it was given the results of a questionnaire as a comperative manner, which were given to the Turskish Armed Forces pilots for investigating their drug use attitude at GATA Aerospace Medical Center. Of 408 pilots, 40 % reported that they used drags during active flying. But the drag use ratio of the Army pilots was 50 %, which was higher than the Air Force and Navy pilots. The most used drag by pilots is analgesics. 61 % of the pilots had no side effects during flying although 39 % had some side effects. The other important result of the questionnaire is that half of the pilots [50 %) didn't informed the flight surgeon that they used drags. Because they worried ;hat their flying could be cut, or they thought that drags would never effect their jerformance. As a conclusion, the flight surgeon always should warn the pilots about the iangers of self-medication and this mission must not be neglected. 40