TSK yataklı tedavi kurumlarında inguinal hernia vakaları tedavi işlemlerinin karşılaştırmalı analizi.
The Comparative analysis of treatment procedures for inguinal hernia cases at the hospitals of Turkish Armed Forced.
  1. Tez No: 33014
  2. Yazar: A. RUHİ TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
VI. ÖZET Hastane yönetiminin asıl amacı, en düşük maliyetle, fazla sayıda ve kaliteli hizmetler sağlamaktır. Temel problem, hastane kaynaklarının verimli biçimde kullanımıdır. Bu temel problemin çözümü, planlama ve kontrol süreçlerine gerekli bilgi sağlandığında kolaylaşacaktır. Hastalık türüne ilişkin aynı tedavi işlemlerini standart hale getirerek yatış sürelerini tahmin edebilme, hastane yönetiminin hem hasta bakım kalitesini kontrol edebilmesini hemde etkin bir planlama yapabilmesini kolaylaştıracaktır. Bu araştırmada; TSK yataklı tedavi kurumlarında 1993- 1994 yılları arasında inguinal hernia tanısıyla yatan 1100 hasta, hasta dosyaları ve servis protokol def terleriyle incelenmiştir. İncelemede yatış süreleri arasında cinsiyet, yaş, statü, yıl, hernia tipi, önceden geçirilen herhangi bir operasyon, operasyon öncesi komplikasyon, operasyon sonrası komplikasyon, komplikasyon nedenleri, kuvvet ve yatak sayılarına göre hastaneler, hekimler1 e göre istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmuştur. Yatış mevsimi ve önceden geçirilen hernia operasyon sayısına göre istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmamıştır. Tetkik öncesi bekleme süresi, tetkik sonuçları bekleme süresi, operasyon öncesi ve sonrası bekleme süresi çeşitli bağımsız değişkenlere göre analiz edilmiş; cinsiyet, yaş, statü, hastane ve hekimlere göre istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmuştur. Bu bağımsız değişkenlere göre konsültasyon bekleme süreleri arasındaki fark ise anlamsız bulunmuştur. 113
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The main objective of hospital administration is to provide the highest quality and quantity of health care and medical service with a minimum cost. The basic problem is the efficient use of hospital resources. The solution of the problem will be easier when the necessary data are obtained for the planning and controlling processes. We can estimate the length of stay of a given diagnostic group if we standardize the medical care facilities according to the type of the Diagnosis Related Groups, and this will help the hospital administration both to control the quality of patient care and to make an effective planning. In the present study, 1100 patients diagnosed as inguinal hernia were investigated with their patient files and service protocol notebooks in the hospitals of Turkish Armed Forces in 1993 and 1994. Significant differences were found in the evaluation of length of stay according to the sex, age, status, year, type of hernia, presence of previous operation, preoperative complication, postoperative complication, reasons of complication, physician and hospital type. The differences were not significant according to the number of previous operation and season of admitting. Length of stay before and after the laboratory examination and length of stay before and after the operation were analized according to the independent variants, and the differences between the sex, age, status, hospital and physicians were found to be significant. However, length of stay for consultation according to the same variants were not significant. 114