Erken Osmanlı döneminde Sivas'ın sosyal ve ekonomik durumu
Early Ottoman period, the social and economic status of Sivas
  1. Tez No: 382023
  2. Yazar: FATİH DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamız, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak Sivas'ın Türkler tarafından fethi ile öneminin artmasının sebepleri anlatılmıştır.Birinci Bölümde Sivas'ın siyasi tarihi anlatılmıştır. Bu alandaki çalışmamız yüzeysel tutulmamış, birincil kaynaklar incelenmiş ve tarihi gelişime önem verilmiştir. Bu bölümde Sivas'ın Türk fethinden önceki dönemi değerlendirilmiştir. Daha sonra Danişmendliler, Anadolu Selçukluları, Moğollar, Eratna Beyliği, Kadı Burhaneddin Beyliği ve Erken Osmanlı dönemleri kronolojik düzene bağlı kalınarak anlatılmıştır. İkinci Bölümde Sivas'ın sosyal yapısı değerlendirilmiştir. Önce Türk fethinden evvelki döneme ait sosyal yapı anlatılmıştır. Türk fethinden sonraki; sosyal yapı, etnik gruplar, dini gruplar, tasavvuf ve tarikatlar, ahilik, ilmi faaliyetler, sosyal kurumlar, sosyal dayanışma kurumları, nüfus ve tıp faaliyetleri anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde şehrin ekonomik yapısı ele alınmıştır. Kısaca Selçuklular'dan önceki ekonomik yapı değerlendirilmiştir. Selçuklular dönemi ekonomik yapı başlığıyla ticari yollar, ticaret yerleri, para durumu, kervansaraylar, ticari mallar, ziraat faaliyetleri ile sanayi ve madencilik faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir.Sonuç bölümünde tez genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is composed of an introduction, three parts and conclusion. In the introduction the increasing importance of Sivas after the invasion of Turks is being told with a general evaluation and examples of city research historiography.In the first part political history of Sivas is being told. The study about it is not superficial, primary sources are analyzed and historical developments are emphasized. In this part the name of Sivas, Sivas Castle and walls and the area before the invasion of Turks are evaluated. Besides, Danismends, Anatolian Seljuks, Mongols, Eratna Principality, Kadı Burhaneddin Principality and Ottoman are told staying loyal to chronogical order. In the second part, the social structure of Sivas is evaluated. The social structure before the invasion of Turks is being told. After the invasion of Turks, in social life; social structure, ethnic groups, religious groups, sufism and religious sacts, ahi community, scientific activities, social bodies, social solidarity organisations, population and medical activities are presented.In the third part, the economical structure of the city is discussed. The economical structure before the Seljuks is evaluated shortly. In the economical structure during Seljuks era; trade routes, the bazaars, finance, caravansaries, trading goods, agricultural activities, industry and mining are presented.