Okul öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme ve sınıf yönetimi anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between preschool teachers' critical thinking and their understanding of classroom management
- Tez No: 927349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ve sınıf yönetim anlayışları arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 2023-2024 yılında Uşak il merkezinde üç, dört ve beş yaş grubu öğretmenlerinden evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemini katılan 187 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Semerci (2016) tarafından geliştirilen Eleştirel Düşünme Eğilimi (EDE) Ölçeği ve Yüksel (2012) tarafından geliştirilen Sınıf Yönetimi Öğretmen Anketi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sınıf yönetimi anlayışları ve eleştirel düşünme eğilimleri istatistiksel olarak iki değişken arasında anlamlı ve pozitif yönde yüksek bir ilişki bulunmuştur. Sınıf yönetimi anlayışlarının; iletişim ve motivasyon alt boyutlarında mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı fark bulunmuştur. Sınıf yönetimi anlayışlarının mesleki kıdem açısından zaman yönetimi, iletişim, davranış yönetimi ve motivasyonun orta düzeyde bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, was aimed to examine the relationship between preschool teachers' critical thinking skills and classroom management approaches. Relational survey model, one of the quantitative methods, was used in the study. It was aimed to reach the entire universe of three, four and five year old teachers in Uşak city center in 2023-2024. The sample of the study consisted of 187 participating teachers. The data were collected through Personal Information Form, Critical Thinking Disposition Scale developed by Semerci (2016) and Classroom Management Teacher Questionnaire developed by Yüksel (2012). SPSS 27.0 program was used to evaluate the data. According to the results, there was a statistically significant and positive relationship between classroom management conceptions and critical thinking tendencies. A significant difference was found in communication and motivation sub-dimensions of classroom management conceptions according to professional seniority variable. It was found that time management, communication, behavior management and motivation had a moderate effect on classroom management conceptions in terms of professional seniority.