Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında devletin amaç fonksiyonu: Şeker sanayi örneği
The objective function of The State at Turkey's early period: An investigation with special reference to The Sugar industry
  1. Tez No: 382139
  2. Yazar: MERTER MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Çalışmanın amacı,“Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında bir fail olarak devletin davranış biçimi iktisadi açıdan nedir?”sorusuna cevap aramaktır. Söz konusu cevabın yalnızca bir boyutu olacak şekilde, şeker sanayinde, devletin ve firmaların veya fabrikaların amaç fonksiyonları araştırılmıştır. Bu doğrultuda, önce, kanun metinleri, seçilmiş resmi metinler ve veriler incelenmiştir. Daha sonra, kalibrasyon yoluyla şeker sanayi modellenmiştir. Elde edilen bulgu şöyledir: Devlet, 1926-1938 döneminde ya kâr maksimizasyonuna daha az fakat tüketici rantı maksimizasyonuna daha fazla ağırlık vermiş ya da iki amaca eşit ağırlık vermiştir. Bu bulgu, tek amacın sermaye birikimi olmadığını, yerli üretici için piyasayı genişletme amacına, en az sermaye birikimi kadar veya ondan daha fazla önem verildiğine işaret etmektedir. O halde, devletin rolünün devletçi-liberal karşıtlığını baştan varsaymaksızın incelenmesinin, bir fail olarak devletin rolünü daha anlaşılır kıldığı, yukarıdaki amaçların neden ve nasıl seçildiğinin araştırılması durumunda ise dönemin iktidarının iktisadi tasarımının açıklanabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Türkiye, devlet, şeker sanayi, iktisadi tasarım.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate an answer to the following question:“What was the behavior of the State as an agency in Turkey, from an economic point of view, during the period 1926-1938?”In the light of that question, the objective functions of the State and firms or plants are investigated. For this purpose, first, legal texts, selected official papers and the data are analyzed. Then, the sugar industry is modeled using calibration method. The result is as follows: The State gave either more weight to the consumer surplus maximization but less to the profit maximization or equal weight to those objectives during the period 1926–1938. This result points out the fact that the only objective was not capital accumulation, the State also gave importance to expand the market in favor of domestic producers. Thus, it is considered that investigating the role of the State without assuming statist-liberal controversy initially, makes clear the role of the State as an agency. One of the offers of this study is to analyze why and how those objective functions are chosen. It is considered that this future work makes clear the economic design of the State for the relevant period. Key Words : Turkey, state, sugar industry, economic design.